Lajme

Shkurti më i nxehtë, si po “shuhen” vendpushimet e skive në Evropë


Puna po ndërpritet për shkak të temperaturave të larta.

Skiatorët në të gjithë Evropën po mbërrijnë në vendpushimet për të gjetur nivelet më të ulëta historikisht të borës pas një dimri jashtëzakonisht të butë.

Imazhet e zymta nga vendpushimet si Franca, Austria dhe Bosnja tregojnë zona të mëdha malesh pothuajse tërësisht të zhveshura.

Është një kontrast i mrekullueshëm me atë se si ato zakonisht duken në mes të shkurtit deri në fund të shkurtit – zakonisht sezoni i pikut për sportet dimërore.

Cilat vendpushime evropiane të skive janë prekur më keq nga nivelet e ulëta të borës?

Në vendpushimin popullor francez të Saint-Colomban-des-Villards në Alpe, teleferikët e skive kanë pushuar plotësisht funksionimin.

Kjo falë mungesës së konsiderueshme të borës pas rritjes së temperaturave deri në 13C; temperatura mesatare e shkurtit është, në të kundërt, pak më shumë se 4C.

Më në jug, vendpushimi i skive Artouste në Pyrenees Atlantiques – i njohur gjithashtu si shtëpia e trenit më të lartë të Evropës, një linjë turistike me diapazon të ngushtë – po përballet me një situatë të ngjashme.

Nëse e kërkoni në google, do t’ju thuhet se është “i mbyllur përkohësisht”.

Në Austri, zona e skive u detyrua të mbyllet, sipas Kronen Zeitung, gazetës më të madhe të vendit.

I famshëm për pamjen e tij faqja e internetit e resortit thotë se është mbyllur për një kohë të pacaktuar.

Rritja e temperaturave është veçanërisht e dhimbshme për Bosnjën.

Këtë vit, ata duhet të festojnë 40 vjet që kur kryeqyteti Sarajeva priti Lojërat Olimpike Dimërore.

Në vend të kësaj, Kupa Evropiane e skive për femra, që do të mbahej javën e kaluar u anulua për shkak të mungesës së borës.

Skiatorët kanë tërhequr çantën e tyre nëpër baltë.

I njohur si një nga destinacionet më të lira të skive në Evropë, shumë adhurues të sporteve dimërore kanë vendosur të vazhdojnë me udhëtimet e tyre në Bosnjë, pavarësisht kushteve më pak se ideale.

Pse borëhedhëset janë jashtë përdorimit në shumë vendpushime skish?

Nuk janë vetëm ashensorët e skive jashtë shërbimit në një numër resortesh – por edhe mjetet e borës.

Detyra e tyre është të pompojnë pistat me borë artificiale, por efektiviteti i tyre varet gjithashtu nga temperatura – një shqetësim i vërtetë.

Më herët në shkurt, në malin Terminillo në malet Apenine të Italisë, mjetet u braktisën pasi u bë shumë nxehtë për t’i drejtuar.

Resorti është i preferuari i skiatorëve nga Roma dhe zakonisht nuk ka asnjë problem me reshjet e borës, duke pasur parasysh se është rreth 2217 metra i lartë.

Në Zvicër, gjithashtu, resorti Leysin ka parë ditë veçanërisht të ngrohta – diçka që rrallëherë e përjeton kombi i famshëm me borë.

Sa mund të zgjasë ‘shkrirja e madhe’ në vendpushimet evropiane të skive?

Mungesa e borës në të gjithë Evropën vjen pasi shkencëtarët njoftuan se ishte java e parë më e nxehtë e shkurtit në histori.

Muaji tani është në rrugën e duhur për t’u bërë më i nxehti që nga fillimi i regjistrimeve, me shkencëtarët e klimës që paralajmërojnë se planeti po nxehet me një ritëm ‘përshpejtues’.

Aktualisht, planeti është në mes të një El Niño – një fenomen në Oqeanin Paqësor ku ndryshimet në presion bëjnë që uji i ngrohtë të rrjedhë në Lindje, duke sjellë me vete nxehtësi të tepërt.

Kjo ndodh natyrshëm në një bazë mjaft të rregullt dhe shpesh pasohet nga një El Nina, e cila, në të kundërt, ka një efekt ftohës global.

Skiatorët do të shpresojnë që El Nina të arrijë së shpejti për të kundërshtuar pamjen e shkretë që del nga disa prej vendpushimeve të preferuara të Evropës.

Marrë nga “Euronews”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore