Lajme

Shkencëtarët zbulojnë peshkun që noton më thellë në 8 mijë e 300 metra nën ujë


Shkencëtarët kanë kapur pamjet e një peshku që noton më shumë se 8 kilometra nën ujë, duke vendosur një rekord të ri për peshkun që noton më thellë të regjistruar ndonjëherë.

Specia e panjohur që i përket gjinisë Pseudoliparis, u filmua në një thellësi prej 8 mijë e 336 metrash në kanalin Izu-Ogasawara, në juglindje të Japonisë.

Pamjet u kapën nga një anije autonome e thellë oqeanike si pjesë e një ekspedite dymujore që filloi vitin e kaluar.

Disa ditë pasi peshku u filmua, shkencëtarët kapën dy specia të tjera, të llojit Pseudoliparis belyaevi, në kanalin japonez nga një thellësi prej 8 mijë e 22 metrash.

Ekipi ka bërë me dije se këta janë peshqit e parë që janë mbledhur ndonjëherë nga një thellësi më e madhe se 8 mijë metra.

Shkencëtarët nga Qendra e Kërkimeve në Detin e Thellë të Minderoo-Universiteti i Australisë Perëndimore dhe nga Universiteti i Shkencës dhe Teknologjisë Detare të Tokios ishin nisur për të eksploruar llogoret e Japonisë, Izu-Ogasawara dhe Ryukyu si pjesë e një studimi dhjetëvjeçar mbi popullatat më të thella të peshqve në botë.

Duke përdorur zhytës pa pilot të njohur si tokëzues, studiuesit vendosën kamera me karreme në pjesën më të thellë të këtyre kanaleve.

Janë të njohura më shumë se 400 lloje, të cilët jetojnë në një larmi habitatesh, duke filluar nga ujërat e cekëta deri te errësira e thellë të oqeanit.

Profesor Alan Jamieson ka treguar se përshtatjet specifike u mundësonin disa specieve të jetonin rreth 1 mijë metra më thellë se peshqit e ardhshëm në det të thellë.

Në 8 mijë metra nën ujë, presioni është 800 herë më i madh se në sipërfaqen e oqeanit.

“Kur imagjinoni se si duhet të duket peshku më i thellë në botë, gjasat janë që ai të jetë i zi, me dhëmbë të mëdhenj dhe sy të vegjël”, ka thënë Jamieson.

“Shanset janë se nuk ka të bëjë fare me thellësinë e detit – kjo ka të bëjë me të qenit errësirë”, ka thënë ai.

Këta peshq gjithashtu nuk kanë luspa, por përkundrazi kanë një shtresë xhelatinoze që Jamieson e përshkruan si një “përshtatje fiziologjikisht të lirë”.

Thellësia e peshkut Izu-Ogasawara mposht rekordin e mëparshëm prej 8 mijë e 178 metrash, të vendosur në vitin 2017 nga një peshk Mariana në kanalin Mariana, me 158 metra.

Jamieson, i cili gjithashtu bëri zbulimin e vitit 2017, ka thënë se ekspedita japoneze konfirmoi një teori të gjatë se peshku Mariana nuk do të ishte peshku më i thellë në botë.

Uji në Izu-Ogasawara, i cili shtrihet më tej në veri të kanalit Mariana në Oqeanin Paqësor, është një pjesë e një gradë më i ngrohtë, gjë që Jamieson ka thënë se bëri një ndryshim të rëndësishëm në thellësi.

Gati një dekadë më parë, Jamieson dhe kolegët e tij kishin hipotezuar se mund të jetë biologjikisht e pamundur që peshqit të mbijetojnë në thellësi më të mëdha se 8 mijë e 200 deri në 8 mijë e 400 metra.

Marrë nga “The Guardian”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore