Lajme

Shkencëtarët kanë krijuar një hartë të re të Mars-it që tregon tiparet e planetit


Aparati Mars i Emirateve të Bashkuara Arabe ka krijuar një hartë të Marsit që tregon veçoritë e peizazhit të planetit.

Space.com shkruan për këtë.

Një grup shkencëtarësh të udhëhequr nga Universiteti i New York-ut në Abu Dhabi dhe Qendra e Shkencave Hapësinore të Emirateve të Bashkuara Arabe kanë zhvilluar një hartë të re të Marsit që tregon veçoritë gjeologjike të planetit.

Harta do t’i ndihmojë shkencëtarët t’i përgjigjen një numri pyetjesh rreth Marsit.

Në veçanti, pse u bë i thatë dhe i papërshtatshëm për jetën e njeriut, sepse dikur kishte shumë ujë në të.

Studiuesit thonë se atlasi do të jetë i disponueshëm në anglisht dhe arabisht.

“Shpresojmë që harta të bëhet një mjet i dobishëm për studiuesit dhe studentët që duan të mësojnë më shumë rreth Marsit”, tha studiuesi Dimitry Atri.

Për të krijuar hartën, shkencëtarët përdorën të dhëna nga më shumë se 3 mijë imazhe nga sistemi në bord Hope, të marra gjatë një viti në Mars, që është e barabartë me dy vjet në Tokë.

Sistemi orbital Hope është misioni i parë ndërplanetar nga Emiratet e Bashkuara Arabe dhe e gjithë bota arabe.

Imazhet e saj tregojnë kapele polare të akullit, male dhe vullkane të fjetura, si dhe mbetje të lumenjve, liqeneve dhe luginave të lashta që ishin mbushur me ujë të lëngshëm rreth 3.5 miliardë vjet më parë.

Kujtojmë se më herët roveri kinez gjeti gjurmë të përmbytjeve në Mars që ndodhën më shumë se 1.6 miliardë vjet më parë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore