Lajme

Shefja e tregtisë amerikane bën thirrje për një mjedis biznesi “të parashikueshëm” në Kinë


Shtetet e Bashkuara duan të punojnë me Kinën për të siguruar një mjedis më të “parashikueshëm” për bizneset amerikane në Shangai, u tha zyrtarëve në qendrën ekonomike sekretarja e Tregtisë Gina Raimondo.

Duke folur me shefin e Partisë Komuniste të Shangait, Chen Jining në ditën e katërt të një udhëtimi për ndërtimin e urës në Kinë, Raimondo tha të mërkurën “një marrëdhënie e qëndrueshme ekonomike është e mirë për Amerikën, e mirë për Kinën dhe e mirë për botën”.

“Marrëdhëniet ekonomike SHBA-Kinë janë ndër më të rëndësishmet në botë”, i tha ajo Chen.

Raimondo i tha Chen-it se mezi priste bisedimet për të “sjellur një mjedis biznesi më të parashikueshëm, mjedis rregullator të parashikueshëm dhe një fushë loje të barabartë për bizneset amerikane këtu në Shanghai”.

Firmat amerikane në Kinë janë ankuar prej kohësh për atë që ata e shohin si një mjedis të padrejtë biznesi, me mbrojtje të kufizuar për pronësinë intelektuale dhe trajtim preferencial që u ofrohet konkurrentëve vendas.

Këto frika janë shtuar këtë vit nga një goditje e gjerë ndaj firmave konsulente amerikane që operojnë në Kinë.

Një ligj i ri kundër spiunazhit, i cili hyri në fuqi më 1 korrik, ka trembur gjithashtu firmat e huaja dhe vendase teksa përpiqen të deshifrojnë synimet e autoriteteve dhe, më e rëndësishmja, të përcaktojnë se çfarë është jashtë kufijve.

Në një takim të martën me zëvendëskryeministrin He Lifeng në Pekin, Raimondo ngriti ato që Washingtoni i sheh si praktika të padrejta tregtare nga Kina, sipas një leximi të Departamentit të Tregtisë së SHBA.

Ajo theksoi gjithashtu “rëndësinë e forcimit të mbrojtjes së sekreteve tregtare për bizneset amerikane që operojnë në Kinë”.

Sekretari i Tregtisë është një nga disa zyrtarët e lartë amerikanë që vizitoi Kinën muajt e fundit – pjesë e një përpjekjeje të Uashingtonit për të përmirësuar marrëdhëniet e tij të punës me rivalin e tij më të madh strategjik.

Raimondo e ka përdorur udhëtimin për të kërkuar diskutime më të hapura me kinezët mbi kufizimet kufizuese tregtare dhe të dy palët kanë rënë dakord të krijojnë një grup pune për të hekurosur listën e mosmarrëveshjeve tregtare mes tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore