Lajme

Ryanair blen 300 avionë nga Boeing për 40 miliardë dollarë


Linja ajrore irlandeze Ryanair ka njoftuar një marrëveshje shumë miliarda dollarëshe për të blerë 300 avionë Boeing pas një grindjeje publike 18-mujore mbi çmimin.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Transportuesi më i madh evropian me kosto të ulët njoftoi vendimin për të blerë 150 avionë Boeing 737 MAX 10 me një opsion për 150 të tjerë.

Ryanair tha se urdhri do t’i lejonte kompanisë të dyfishonte trafikun e saj në 300 milionë pasagjerë në vit deri në mars 2034 nga 168 milionë që kishte deri në fund të marsit të këtij viti.

Linja ajrore aktualisht planifikon të transportojë 225 milionë pasagjerë në vit deri në vitin 2026.

Reuters raportoi fillimisht të hënën se Ryanair ishte afër një marrëveshjeje të madhe për avionët Boeing.

Para kësaj, burimet e agjencisë thanë se marrëveshja mund të përfshijë deri në 200-300 avionë, duke përfshirë opsionet.

“Marrëveshja i jep një shtysë zhvillimit të Boeing 737 MAX, një seri më e shitur, dërgesat e të cilit janë penguar nga një krizë dyvjeçare e sigurisë dhe ndërprerjet pas COVID-19. Marrëveshja shënon gjithashtu një armëpushim të shumëpritur midis Boeing dhe Ryanair, CEO i së cilës Michael O’Leary ndërpreu bisedimet vitin e kaluar dhe kritikoi Boeing për çmimet dhe vonesat në dorëzimin e avionëve të porositur më parë”, shton botimi.

Ryanair përdor aeroplanët Boeing 737 ekskluzivisht për flotën e saj kryesore dhe është një nga klientët më të mëdhenj të Boeing me më shumë se 600 avionë në flotën e tij ose me porosi.

Kompania tha se marrëveshja vlen 40 miliardë dollarë me çmime të listës, megjithëse ekspertët thonë se zbritjet tipike janë më shumë se 50 për qind.

Megjithatë, megjithë qëndrimin e ashpër të O’Leary, burimet e tregut të agjencisë thonë se Ryanair ka humbur njëfarë ndikimi në negociata pasi transportuesit e tjerë, përfshirë United Airlines, janë rritur me porosi të konsiderueshme për MAX 10.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore