Lajme

Rizbulohet koleksioni i rëndësishëm i guaskave nga udhëtimi i fundit i kapitenit Cook


Një koleksion guaskash i rëndësishëm ndërkombëtarisht, duke përfshirë ekzemplarë nga udhëtimi i fundit i kapitenit Cook, është rizbuluar.

Më shumë se 200 guaska i janë kthyer Trashëgimisë Angleze, e cila do t’i ekspozojë disa prej tyre në Northumberland këtë javë.

Është një histori e jashtëzakonshme që thekson gjithashtu kolonializmin, tregtinë transatlantike të skllevërve dhe ndikimin njerëzor në botën natyrore.

Në zemër të saj, tregon përrallën pak të njohur të gruas që i mblodhi ato, Bridget Atkinson.

“Është vërtet bukur të jesh në gjendje të tregosh historinë e një gruaje të jashtëzakonshme”, ka thënë Frances McIntosh, kuratore e koleksioneve të trashëgimisë angleze për verilindjen.

“Ajo nuk është një dukeshë apo në shoqërinë e lartë në Londër dhe nuk është futur në librat e historisë – por ajo është fenomenale”, sipas saj.

Atkinson ishte nga një familje e pasur, por rrallë largohej nga ferma e tyre në Cumbria.

Pasioni i saj i përjetshëm ishin guaskat dhe ajo përdori lidhjet e saj të gjera për të grumbulluar rreth 1 mijë e 200 nga e gjithë bota.

Teksa shumë i mblodhën ato për dekorim, Atkinson ishte e interesuar për shkencën dhe gjeografinë e tyre.

Predhat kaluan përmes familjes, duke përfshirë nipin e saj John Clayton, i cili u rrit me Chesters Roman Fort në kopshtin e tij dhe koleksionet e të cilit përbëjnë bazën e muzeut në sitin e Trashëgimisë Angleze.

Në vitet 1930, sendet e Atkinson arritën në atë që tani është Universiteti i Newcastle. Sidoqoftë, në vitet ‘80, ata u hodhën jashtë gjatë një zhvendosjeje zyre.

U menduan të humbura përgjithmonë – por doli se një pedagog kalimtar, zoologu detar John Buchanan, i rinxori në dritë.

Familja e tij, pasi pastruan shtëpinë pas vdekjes së nënës së tyre, i dhuroi ato për Trashëgiminë Angleze.

Ekspertët e Shell-it kanë ndihmuar në identifikimin dhe katalogimin e koleksionit, i cili përfshin ekzemplarë të dërguar në Atkinson nga George Dixon, një armaturë në udhëtimin e tretë të Cook rreth botës, në të cilin ai vdiq.

McIntosh ka thënë se shfaqja e përkohshme nuk do të shmangej nga aspektet më problematike të historisë, duke përfshirë realitetin e udhëtimeve të Cook.

Ka edhe letra nga Atkinson për djemtë e saj, disa prej të cilëve kishin trashëguar plantacione sheqeri në Xhamajka, ndërsa të tjerët punonin për kompaninë e Indisë Lindore.

Tom White, kuratori kryesor i jo-vertebrorëve jo-insekte në Muzeun e Historisë Natyrore, ka ndihmuar projektin.

Ai ka thënë se koleksioni përmbante shumë specie të rralla dhe e përshkroi Atkinson si “një nga gratë më të hershme të njohura që ka grumbulluar një koleksion të rëndësishëm shkencërisht të guaskës nga e gjithë bota”.

“Këto do të ishin kërkuar jashtëzakonisht shumë në Britaninë e shekullit të XVIII-të gjatë epokës së artë të mbledhjes së guaskës, kur ekzemplarë të vetëm mund të shiteshin për mijëra paund”, sipas White.

Kurse McIntosh ka thënë se zbulimi “jo vetëm që kishin mbijetuar, por ishin mbajtur të sigurta dhe mirëqenia nuk është asgjë më pak se një mrekulli”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore