Lajme

Putini kërkonte ‘kolapsin energjetik’ të Berlinit


Menjëherë pas pushtimit të Ukrainës në shkurt të vitit 2022, presidenti rus Vladimir Putin thuhet se kishte planifikuar ta fuste Gjermaninë në kaos duke mbyllur filialin gjerman të Gazprom.

Kështu, duke ndaluar furnizimet me gaz rus dhe duke shkaktuar ‘kolapsin energjetik’ të vendit.

Kjo u raportua nga një hetim nga Handelsblatt, i cili rishikon ditët vendimtare përpara planit të Putinit për ‘mbylljen e Gjermanisë’, të dokumentuara nga bisedat me përfaqësues të qeverisë, menaxherë dhe zyrtarë të brendshëm.

Hetimi zbulon se Gjermania u kërcënua nga ndërprerje të gjera të energjisë elektrike në pranverën e vitit 2022 dhe se furnizimi me energji i rajoneve të tëra gjermane ishte për pak kohë në duart e një ‘burre kashte’ të zgjedhur nga Moska për t’u paraqitur si përfaqësues i ri i kompanisë së sapokrijuar Jsc Palmary, e cila do të merrte Gazprom Gjermaninë.

Kjo, me synimin për të shkurtuar qindra shërbime komunale në Gjermani nga furnizimi me gaz rus.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore