Lajme

Punonjësit e hekurudhave në Gjermani nisin grevën 6-ditore për pagat dhe orët e punës


Drejtuesit e trenave të pasagjerëve në Gjermani u larguan nga puna të mërkurën dhe u zotuan të mos kthehen për gjashtë ditë në një grevë për kushtet e punës dhe pagesat që pritet të ndalojnë shumicën e udhëtimeve hekurudhore në distanca të gjata dhe të udhëtarëve në të gjithë vendin.

Greva, një nga më të rëndësishmet në shërbimin hekurudhor kombëtar në vite, u njoftua të hënën nga Claus Weselsky, kryetari i G.D.L., një sindikatë që përfaqëson makinistët gjermanë.

Weselsky tha se negociatat me bosët e hekurudhave ishin prishur dhe akuzoi kryenegociatorin e kompanisë kombëtare hekurudhore, Deutsche Bahn, për “mashtrim”, veçanërisht në lidhje me ofertën e fundit.

Greva hekurudhore, e katërta në dy muaj, vjen mes rrezikut të reduktimit të financimit për sistemin hekurudhor pas një vendimi gjyqësor që ndaloi qeverinë të ripërdorte paratë nga një fond i pandemisë për projektet e gjelbra.

Ai gjithashtu vjen në mes të një tendence të përkeqësimit të performancës së trenave gjermanë.

Më gjerësisht, ka pakënaqësi të përgjithshme me administratën e kancelarit Olaf Scholz, e cila është e rrënuar nga përleshjet e brendshme dhe që nga disa shihet si e hequr nga problemet me të cilat përballen gjermanët e rregullt.

Këtë herë, largimi është planifikuar të zgjasë gjatë fundjavës dhe për këtë arsye do të prekë më shumë udhëtarë të kohës së lirë sesa grevat e mëparshme të fundit, të cilat janë zhvilluar gjatë javës dhe kanë zgjatur jo më shumë se tre ditë.

Drejtuesit e trenave të mallrave filluan grevën të martën në mbrëmje.

Rreth 7.3 milionë njerëz ngasin trenat në Gjermani të operuar nga Deutsche Bahn çdo ditë, dhe numri po rritet pasi më shumë udhëtarë kalojnë në hekurudhë mes shqetësimeve për ndryshimin e klimës.

Trenat e Deutsche Bahn gjithashtu lëvizin afërsisht 600 mijë ton mallra çdo ditë, sipas të dhënave federale.

Deutsche Bahn u përpoq të merrte një urdhër urgjence përpara një daljeje tre-ditore këtë muaj, por një gjykatë në Frankfurt zbuloi se sindikata kishte të drejtën e grevës.

Kompania tha se nuk do të kthehej në gjykata për t’i detyruar punonjësit të kthehen në punë.

Çështja më e diskutueshme në mosmarrëveshjen e punës është numri i orëve që u kërkohet të punojnë shoferët që punojnë në një orar turni.

Sindikata ka kërkuar një javë 35 orë, ndërsa Deutsche Bahn ka ofruar 37 orë në javë. Drejtuesit aktualisht punojnë 38 orë në javë.

Sindikata po kërkon gjithashtu një rritje të pagës prej 555 euro, ose rreth 600 dollarë, në muaj për të gjithë punëtorët e saj, e cila arrin në një rritje prej 18 për qind në pagat fillestare.

Oferta e fundit e Deutsche Bahn, të cilën sindikata e refuzoi, do të shihte një rritje gati 13 për qind për ata punëtorë që punojnë gjithë javën 38-orëshe.

Weselsky tha se sindikata e tij po kërkonte ndryshime për ta bërë punën më tërheqëse për të rinjtë.

Të hënën, Volker Wissing, ministri i transportit i Gjermanisë, kritikoi grevën, duke thënë se konflikti për kontratat po merrte një “ton gjithnjë e më shkatërrues” dhe se ai kishte “zero simpati” për bashkimin.

Ashtu si në shumë vende të tjera evropiane, trenat në Gjermani janë një mënyrë e rëndësishme transporti për një pjesë të konsiderueshme të popullsisë, duke ofruar shërbime të rregullta midis qyteteve të mëdha dhe udhëtime të shkurtra udhëtarësh.

Sidoqoftë, afërsisht 25 mijë milje hekurudhore në Gjermani janë të mbingarkuar dhe më pak se 65 për qind e trenave ndërqytetës u nisën në kohë vitin e kaluar, sipas numrave të vetë Deutsche Bahn.

Qeveria e Scholz është zotuar për investime për të rindërtuar linjat e vjetra, por ndërtimi do të marrë vite për t’u përfunduar dhe rrjeti ka të ngjarë të përkeqësohet më tej ndërkohë.

Dy sindikata kryesore përfaqësojnë punëtorët hekurudhor në Gjermani.

Më i madhi, EVG, zgjidhi një mosmarrëveshje me Deutsche Bahn mbi rritjen e pagave për të mbajtur në hap me inflacionin vitin e kaluar.

Këto rritje arritën në një rritje prej afërsisht 410 euro në muaj, ose rreth 445 dollarë, dhe një bonus një herë pa taksa me vlerë rreth 3 mijë e 100 dollarë.

Sipas Christian Böttger, një profesor në Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Berlin, i cili studion transportin hekurudhor, kjo marrëveshje ka nënkuptuar se Deutsche Bahn ka qenë më i gatshëm të luajë topin e vështirë me GDL-në më të vogël, të cilës i përkasin shumica e shoferëve të trenave.

“Kur bëhet fjalë për çështjet aktuale, të dyja palët nuk janë aq larg njëra-tjetrës”, tha profesori Böttger, duke iu referuar G.D.L. dhe Deutsche Bahn.

Marrë nga “The New York Times”, përshtatur për “Albanian Post”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore