Shëndet

Punësimi i personave me Sindromin Down, një jete e re me plot mundësi


Sipas shifrave zyrtare janë 980 persona me këtë sindromë, por punësimi i tyre, ani pse i garantuar me ligji, mbetet akoma sfidë.

Përmes programeve të ndryshme, Down Syndrome Kosova ka krijuar mjedis të përshtatshme për zhvillim profesional.

Duke promovuar një qasje të barabartë në punë dhe duke ndihmuar në zhvillimin e aftësive të tyre profesionale, pak nga pak ndryshohet perceptimi për kapacitetet e personave me sindromën Down.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore