Lajme

Përplasen dy trena të linjës Bologna-Rimini, të paktën 17 të plagosur


Dy trena janë përplasën përgjatë linjës hekurudhore Bologna-Rimini në zonën Faenza (Ravena), midis Castelbolognese dhe Forlì të dielën në mbrëmje.

Sipas informacioneve fillestare janë të paktën 17 të plagosur.

Zjarrfikësit ndërhynë përgjatë hekurudhës, me ekipe nga Ravenna dhe Forlì. Në një shënim, Trenitalia komunikon se trafiku midis Castelbolognese dhe Forlì është pezulluar dhe se “shkaqet janë duke u hetuar”.

Sipas informacioneve fillestare, Rajonal R1742 goditi Freccia Rossa FR8898. Trafiku i bllokuar hekurudhor, me pasoja në trenat e shpejtësisë së lartë, ndërqytetës dhe rajonal, po shkakton vonesa të konsiderueshme.

Trenat rajonalë mund të kenë kufizime të rrugës për shkak të aksidentit. Situata përfshin drejtpërdrejt trenat e shpejtësisë së lartë dhe ato ndërqytetare, të cilët aktualisht janë të ndaluar në itinerarin e prekur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore