Lajme

Perëndimi i “keq” për elitat ruse, por jo për pushimet e familjarëve të tyre


Ndërsa publikoheshin fotot e fatkeqësisë për rusët në Makiivka – ku u shkatërrua një bazë ushtarake për rekrutët në Natën e Vitit të Ri dhe pati ndoshta 200 të vdekur – e bija e Ministrit të Mbrojtjes ruse, Sergey Shoigu, Ksenia, postoi një foto nga blerjet e saj në Dubai.

Në foto ishte së bashku me bashkëshortin e saj, Aleksey Stolyarov, i cili kishte veshur pantofla dhe pantallona të shkurtra, Bermuda.

Të dyja janë simbole sportive të modës perëndimore dhe luksit, në veçanti të modës italiane: ai Perëndim që baballarët e tyre thonë se duan ta shkatërrojnë ose, në raste ekstreme, ta rrafshojnë me tokë.

Specifikisht sipas fjalimeve të Dmitry Medvedev-it.

Aleksey gjithashtu kishte largpamësinë për të postuar fotot dhe vendndodhjet në rrjetet sociale. Por, Ksenia Shoigu nuk është e vetmja që kënaqet ndërsa babai i saj drejton masakrën e shkaktuar nga agresioni i rusëve në Ukrainë.

Dhe veçmas, për të ose fëmijët e tjerë të oligarkëve ose drejtuesve të shërbimeve sekrete ruse, nuk lindin fushata proteste në internet.

Kjo, si ajo që u nis – pikërisht në natën e Vitit të Ri – nga Andrey Turchak, sekretari i “Rusisë së Bashkuar” ( partia e Putinit), i cili kërkoi dorëheqjen të një deputeti rajonal të Kurskut, i cili kishte postuar në mediat sociale për natën e Vitit të Ri në Meksikë.

Pse të qëndroni në Moskë dhe Shën Petersburg, kur mund të qëndroni të shkujdesur në Dubai, Bali, Maldive dhe Seychelles, apo në Itali?

Këto janë destinacionet e preferuara, ndërsa baballarët po fillojnë luftën dhe fëmijët e provincave të largëta ruse dërgohen në thertore në front.

Gazetari rus, Sergei Yezhov, vuri në dukje disa raste në “The Insider”: vajza e Sergey Naryshkin, Veronica ishte me pushime luksoze në Turqi në verën e vitit 2022, një vend kyç i NATO-s, ndërsa babai i saj, kreu i SVR-së, dhe shërbimet e huaja të inteligjencës ruse gjëmuan kundër NATO-s.

Para natës së Vitit të Ri, Veronica u zhvendos në Bali, vendpushimi Ayana, një vend me vlerë një mijë euro nata. Dhe nata e Vitit të Ri u kalua me gëzim në Dubai, një pikë e vërtetë e nxehtë ruse deri tani.

Veronica ka një profil të mbyllur në Instagram, por mikesha e saj, Victoria Kosolapova, nuk ka dhe poston foto nga pushimet e tyre së bashku.

Krahas Balit dhe Turqisë, shpesh shfaqet Greqia dhe sigurisht Italia. Në kundërshtim me sanksionet për baballarët.

Por ka gjithashtu, pas fillimit të luftës, foto të bukura të saj duke peshkuar në detet e Seychelles.

Vajza e Shoigut ka një kompani investimi që merr nënkontrata nga oligarku, Genadi Timchenko, për ndërtimin e infrastrukturës publike, ajo ishte konsulente e nënpresidentit të Gazprombank dhe administratore e fondacionit të oligarkut, Vladimir Evtushenkov.

Në Dubai ajo e kaloi dimrin në një hotel të këndshëm, Caesars Palace, i cili kushton sa tre mijë euro nata.

Ata nuk duken si njerëz pa lidhje me baballarët e tyre.

Korrikun e kaluar, në muajt e parë të luftës, u kënaqën edhe djemtë e madhështorëve të Dumës.

Dhe shpesh edhe në Itali. Vladimir Plotnikov, një nga deputetët e Dumës më të afërt me Putinin, është nën sanksione në Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

Ai ka një ndalim të udhëtimit në BE dhe llogaritë e ngrira.

Ka qenë vetë vajza që na ka treguar se ishte me pushime në Venecia.

A ka ndonjë problem me kontrollet kufitare italiane?

A erdhën nga deti?

Në nëntor në mes të përleshjeve të tmerrshme në Bakhmut dhe Soledar,  Natalya Popova, e sanksionuar në SHBA, gruaja e Kirill Dmitriev – kreu i Fondit Sovran Rus, një nga zyrtarët rusë më të afërt me Putinin dhe më aktiv në Itali në të gjithë historinë e promovimit të vaksinës ruse Sputnik, në kohën e qeverisë Conte –  ishte me pushime pranë pallateve të pushtetit në Romë.

Ne e dimë gjithmonë këtë falë burimeve të hapura: rrjeteve të tyre sociale ose atyre të miqve.

Në këtë rast, rrjetet sociale të vetë Popovës.

Djali i senatorit Dzhabarov, autor i fjalimeve të egra anti-amerikane, ku mund ta fotografonte veten me pushime, nëse jo në Shtetet e Bashkuara, i lumtur dhe i gëzuar?

Më saktësisht në Kaliforni, me gruan e tij, në San Francisko.

Marrë nga La Stampa, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore