Lajme

Pasi Putin e akuzoi për tradhti ndaj Rusisë, ku ndodhet Prigozhin


Misteri i zhdukjes së Yevgeny Prigozhin më në fund duket se po zbardhet.

Sipas projektit “Belarusian Gayun” dhe botimit italian “La Stampa”, avioni i biznesit të Prigozhin – i cili mban numrin e regjistrimit RA-02795 – u ul në aeroportin ushtarak Machulishchi afër Minsk-ut në orën 07:40 me orën lokale.

“La Stampa” mësoi për të sapo transponderi i avionit u gjurmua në pistën ajrore të Bjellorusisë.

Aeroplani i biznesit BAe 125-800B ishte nisur nga Shën Petersburg.

Informacioni konfirmohet edhe nga kolektivi i pavarur rus “Sirena”.

Më parë, projekti investigativ rus “Verstka” kishte regjistruar se, në një mënyrë mjaft të pazakontë, të dielën e 25 qershorit – pra të nesërmen e tentativës për grusht shteti – avioni i Prigozhin ishte nisur nga Rostov-i me transponder të fikur, për të zbritur pikërisht në Shën Petersburg, ku, pavarësisht kërcënimeve të një Putin-i të zemëruar, por shumë të dobësuar, shefi i Wagner-it me sa duket pati mundësinë të organizonte një ditë pune dhe të rivendoste funksionimin “normal” të të gjitha aktiviteteve.

Dhe, duke gjykuar nga një sërë indikacionesh, megjithëse edhe në fjalimin e tij të së hënës në mbrëmje, Vladimir Putin vazhdoi t’i quante organizatorët e marshimit në Moskë “tradhtarë”, dhe për këtë arsye të gjithë komandantët kryesorë Wagnerianë, grupi u kthye qysh të dielën në aktivitet të plotë.

Në një vend ku ata tentuan një grusht shteti, morën dy qytete dhe komandën ushtarake jugore, bombarduan një aeroplan dhe rrëzuan tre helikopterë, me të paktën 15 të vdekur, përfshirë 13 pilotë rusë, marshuan drejt Moskës me automjete të gjurmuara dhe Pantsir, u lejuan të vazhdonin aktivitetin gjithsesi.

Mërgimi i çuditshëm, ai i Prigozhin-it në Bjellorusi.

Po, sepse Grupi Wagner madje ka rifilluar rekrutimin.

Tashmë të dielën, procedurat e anëtarësimit të Wagner-it po vazhdonin në mënyrë aktive në Voronezh, Astrakhan, Rostov.

Në Moskë dhe Shën Petersburg, një aparat telefonik u përgjigj në vend të kësaj, duke e vënë në pritje.

Rekrutimi rifilloi gjithashtu të hënën në Qendrën kryesore, Shën Petersburg (i cili kishte qenë një nga objektivat e kërkimeve të zhurmshme anti-Prigozhin të së shtunës) dhe Tyumen.

Baza historike Wagnerian e Molkino, në Rusinë jugore, është plotësisht funksionale.

“Verstka” më pas raporton se në Bjellorusi është në zhvillim e sipër ndërtimi i një kampi në Osipovichi, në rajonin e Mogilev-it, një mega objekt për 8 mijë luftëtarë, 200 kilometra nga kufiri me Ukrainën. Do të ketë disa kampe.

Qeveria bjelloruse ka mohuar, por këtë e kanë konfirmuar për gazetën italiane burime nga Garda Pyjore Bjelloruse.

Informacioni se mercenarët do të dërgohen në Bjellorusi konfirmohet edhe nga të afërmit e anëtarëve të grupit Wagner.

Njëri prej tyre tha se njësitë Wagner që kanë mbetur në Rostov- on-Don do të dërgoheshin në Bjellorusi.

Konfirmime të tjera vijnë nga rajoni Pskov, ku u vunë re makina që dyshohet se transportonin luftëtarë Wagner në Bjellorusi (është edhe një foto, e publikuar nga media lokale “The Pskov Province”).

Mbetet për t’u kuptuar, përveç se ku është Prigozhin – që sapo e shpjeguam – çfarë mund të ndodhë tani, në kontradiktën e plotë në të cilën gjendemi, ku nga njëra anë Putini vazhdon të përcaktojë tradhtarë Wagnerianët, nga ana tjetër grupi duket se do të jetë plotësisht funksional.

Sipas Tatiana Stanovaya, një bashkëpunëtore e lartë në Qendrën Carnegie Russia Eurasia, kishte “një ndjenjë të çuditshme surrealizmi në fjalimin e Putin-it.

Nga njëra anë, fraza për “Prigozhin tradhtar” mbetet.

Wagner, nga ana tjetër, vazhdon të jetojë jetën e tij: qendrat hapen, Prigozhin kthehet për të folur dhe kritikuar.

Për të mos përmendur fjalët e çuditshme të [Putin-it] për kohezionin dhe unitetin, kur përkundrazi ka një ndarje të thellë dhe gjithçka po lëkundet.

Ka vetëm një lajm: Prigozhin u lejua të largohej për në Bjellorusi jo vetëm, por me shokët e tij. Dhe këtu do të ketë një intrigë më vete.

Është ende e vështirë të thuhet se çfarë do të jenë në gjendje të bëjnë këta njerëz të armatosur rëndë (përfshirë tanket dhe Pantsir, sistemet vdekjeprurëse kundërajrore) në Bjellorusi.

Gjithashtu sepse në botën Wagneriane, në kanale dhe biseda të mbyllura, vërshojnë aludime shumë luftarake, sigurisht që nuk kanë frikë nga autoriteti i Putin-it.

Një natë vonë, kanali i Zonës Gri, më i afërti jo vetëm me Grupin Wagner, por me komandantët e tij historikë, publikoi një meme të re të një luftëtari gjigant dhe shumë të gjatë, të mbuluar me fytyrë, i cili duket të jetë Dmitry Utkin (“Komandanti Wagner” historik), dhe pranë tij një burrë më i shkurtër, i kthyer nga mbrapa (që mund të ishte Prigozhin ose jo), i cili vizaton fjalën “K” në një tabelë rrugore, sikur të ishte një drejtim udhëtimi.

Në këtë pikë, megjithatë, nuk dihet më nëse armiku është Kievi apo Kremlini.

Marrë dhe përshtatur nga “La Stampa” për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore