Lajme

Pandemia Covid-19 mund të zgjasë deri në mes të vitit 2022, thonë themeluesit e BioNTech


Rritja e infeksioneve të coronavirus-it në vendet në zhvillim të tilla si India midis një mungese relative të furnizimit me vaksina do të thotë që pandemia do të vazhdojë të përhapet deri në mes të vitit 2022, sipas shpikësve të vaksinës së parë Covid-19 të autorizuar në Perëndim.

Për shkak të urgjencës, autoritetet duhet të marrin në konsideratë masa të tilla si përzierja dhe përputhja e vaksinave nga prodhues të ndryshëm, thanë themeluesit e BioNTech SE BNTX -13,70% në Samitin e CEO-ve të The Wall Street Journal të martën e 4 majit. Kompania gjermane u bashkua me Pfizer Inc. për të testuar, prodhuar dhe shpërndarë vaksinën e saj.

“Ne kemi nevojë për të siguruar nivele vërtet të larta të vaksinimit në të gjithë botën. Përndryshe, askush nuk do të jetë i sigurt”, tha Uğur Şahin, drejtori ekzekutiv i BioNTech. Ai tha se pandemia do të mbaronte vetëm kur imuniteti i tufës të arrihej në të gjithë botën.

“Nga mesi i vitit 2022, edhe rajone me popullsi që kanë dendësi të lartë si India do të arrijnë një shkallë të lartë të vaksinimit dhe imunitetit të tufës”, tha Şahin.

“Ne do të shohim në 12 muajt e ardhshëm një numër në rritje të vendeve industriale, në zhvillim dhe me të ardhura të ulëta që arrijnë këtë lloj imuniteti të tufës vetëm duke rritur kapacitetin prodhues të kompanive aktualisht ekzistues dhe duke shtuar vendet e reja të prodhimit”.

Şahin, i cili themeloi kompaninë me gruan e tij, lemzlem Türeci, tha se ata po zgjeronin aleancën e tyre të prodhimit me më shumë se 30 kompani në mënyrë që të prodhonin më shumë vaksina për të furnizuar vende të tilla si India.

Përzierja dhe përputhja e llojeve të ndryshme të vaksinave, duke përfshirë kombinimin e dozave bazuar në teknologjinë e ARN-së dërguese siç është BioNTech me të ashtuquajturat vaksina vektoriale virale si ajo e AstraZeneca AZN, mund të jetë e nevojshme për t’i dhënë fund pandemisë, tha Dr. Türeci, zyrtari kryesor mjekësor i BioNTech.

“Sa më shumë vaksina të kemi në dispozicion, aq më mirë … Ne padyshim mund t’i përziejmë dhe t’i përputhim ato në parim”, tha Dr. Türeci.

“Sepse në fund të ditës, ne duam të arrijmë imunitetin e tufave. Ne duam të arrijmë që të vaksinojmë sa më shumë njerëz të jetë e mundur”.

Dr. Türeci tha se BioNTech, i cili zotëron të drejtat për vaksinën që tregton së bashku me Pfizer, nuk është në diskutim me kompani në Indi ose kombe të tjera në zhvillim për të licencuar prodhimin, sepse ajo do t’i prodhojë dozat vetëm brenda rrjetit të saj të vlefshëm dhe të vendosur të prodhimit.

Procesi i prodhimit për vaksinat e mARN është kompleks, gjë që e bën transferimin e njohurive teknike te partnerët e rinj prodhues, një proces të ngadaltë.

Rrjeti prodhues i BioNTech, i cili ngriti objektivin e tij të vitit 2021 nga 1.2 miliardë doza në dhjetor në më shumë se 3 miliardë, do të vazhdojë të shtojë vende të reja prodhimi për të rritur prodhimin dhe furnizimin me vendet në zhvillim dhe me të ardhura të ulëta.

BioNTech është bashkuar me Pfizer për prodhimin dhe shpërndarjen globale, përveç në Gjermani, Kinë dhe Turqi, ku kompania gjermane operon e vetme ose me partnerë të tjerë.

Në Kinë, BioNTech po bashkohet me Shanghai Fosun Pharmaceutical Co. Ltd. Ajo tashmë ka marrë një urdhër qeveritar prej 100 milionë dozash në pritje të autorizimit nga rregullatorët e Kinës.

Përshtatur nga Wall Street Journal për Albanian Post

 

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore