Lajme

Nvidia thyen vlerën prej 1 trilion dollarësh në treg


Nvidia ka thyer vlerën prej 1 trilion dollarësh në kapitalizimin e tregut të martën, duke e bërë atë prodhuesin e parë të çipave që i bashkohet klubit trilion dollarësh.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia britanike “Reuters”.

Kompania e lojërave dhe çipeve të inteligjencës artificiale, aksionet e së cilës u rritën me 4.2 për qind në fillimin e tregtimit të së martës, u vlerësua në 1 trilion dollarë.

Taiwan Semiconductor Manufacturing është prodhuesi tjetër më i madh i çipave në botë, me vlerë rreth 535 miliardë dollarë.

Meta Platforms, e vlerësuar në rreth 670 miliardë dollarë në mbylljen e fundit, arriti arritjen e kapitalizimit të tregut prej trilion dollarësh në 2021, ndërsa Apple Inc, Alphabet Inc, Microsoft Corp dhe Amazon.com Inc janë kompanitë e tjera amerikane që janë pjesë e klubit.

Analistët e Wall Street-it e quajtën parashikimin e Nvidia-s “të pakuptueshëm” dhe “kozmologjik”, duke rritur objektivat e tyre të çmimeve me shumicë.

Objektivi më i lartë i çmimit vlerësoi kompaninë në rreth 1.6 trilion dollarë, në të njëjtin nivel me Alphabet-in mëmë të Google.

Inteligjenca artificiale zuri në qendër të vëmendjes pasi Nvidia mahniti investitorët me një parashikim të të ardhurave javën e kaluar që i tejkaloi pritjet e analistëve me më shumë se 50 për qind.

Aksionet e Nvidia u rritën rreth 25% javën e kaluar duke shkaktuar një rritje të aksioneve të lidhura me AI dhe nxitur prodhuesit e tjerë të çipave, duke ndihmuar që indeksi i gjysmëpërçuesve të Philadelphia SE të mbyllet të premten në nivelin më të lartë në më shumë se një vit.

Suksesi i shpejtë i ChatGPT në pronësi të OpenAI ka shtyrë gjigantët e teknologjisë si Alphabet dhe Microsoft të shfrytëzojnë sa më shumë nga AI gjeneruese, e cila mund të përfshihet në biseda të ngjashme me njerëzit dhe të krijojë gjithçka, nga shakatë deri te poezia.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore