Lajme

Nga bombardimi i Meksikës te braktisja e NATO-s, agjenda e Trump 2.0


Çdo ditë zbulohet një detaj i ri sa i takon agjendës të ish-presidentit amerikan, Donald Trump, nëse ai rifutet në Shtëpinë e Bardhë.

Disa nga të dhënat tashmë kanë dalë falë komenteve publike të Trump për braktisjen e aleatëve të NATO-s dhe për të shërbyer si “diktator” në “ditën e parë”.

Prestigjiozja “Politico” shkruan se Trump 2.0 do të sillte deportime masive të emigrantëve, përdorim të hapur të Departamentit të Drejtësisë për të ndëshkuar armiqtë e tij politikë dhe një përqafim të “nacionalizmit të krishterë” për të udhëhequr politikat federale.

Çfarë kanë të përbashkët këto propozime: Ato do të shkonin përtej hapave të ndërmarrë nga Trump – ose në shumë raste edhe të tentuara – nga 2017 deri në 2021.

Fushata e Trump ka hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur raportet e mediave në lidhje me agjendën e tij të mundshme të mandatit të dytë.

Por si mbështetësit ashtu edhe kritikët e ish-presidentit parashikojnë se një Trump i rizgjedhur do të kryente një sulm më të fokusuar dhe agresiv ndaj status quo-së.

Mandati i dytë i Trump do të ishte “dramatikisht më gjithëpërfshirës dhe më agresiv dhe më i vendosur për të ndryshuar thellësisht krijimin”, tha ish-kryetari republikan i Dhomës së Përfaqësuesve, Newt Gingrich, i cili shkroi një libër të quajtur “Understanding Trump”.

Bombardimi i Meksikës?

Trump po zotohet të sulmojë kartelet meksikane të drogës si pjesë e përpjekjeve të tij për të mbajtur jashtë vendit fentanilin vdekjeprurës.

Një veprim i tillë mund të destabilizojë marrëdhëniet SHBA-Meksikë dhe të çojë në një rritje të kërkesave për azil në kufi.

Njerëzit që përpiqen të hyjnë në SHBA do të kishin kërkesa më të forta për azil nëse ikin nga dhuna.

Ligjvënësit e GOP kanë kërkuar gjithnjë e më shumë që të etiketojnë kartelet e drogës si organizata të huaja terroriste dhe kanë pranuar idenë e përdorimit të forcës ushtarake kundër tyre.

Trump është gjithashtu i hapur për të.

Ai ka diskutuar dërgimin e “forcave speciale” dhe përdorimin e “luftës kibernetike” për të shënjestruar liderët e kartelit, “ashtu siç ne rrëzuam ISIS-in dhe kalifatin”, dhe sipas një historie në Rolling Stone ka kërkuar “plane luftarake” për të goditur Meksikën.

Kur ishte president, Trump mendoi të përdorte raketa për të nxjerrë laboratorët e drogës në Meksikë, shkroi ish-sekretari i Mbrojtjes, Mark Esper, në një libër në vitin 2022.

Esper më vonë e quajti idenë “absurde”.

Vendosja e trupave amerikane kundër amerikanëve

Katër vjet më parë, Trump u ndal nga thirrja e Aktit të Kryengritjes për të vendosur trupa federale në qytetet e brendshme ku protestuesit dolën në rrugë pas vrasjes së George Floyd nga policia.

Ai ka thënë se nuk do të përmbahet më.

Trump nuk ofroi detaje ose se si saktësisht mund t’i përdorte trupat, por në paraqitjen në Iowa ai i quajti qytetet e drejtuara nga demokratët si “strofka krimi”.

Aktivistët e të drejtave civile dhe ligjvënësit demokratë i quajnë vërejtjet e tij alarmante sepse është përgjithësisht e paligjshme të përdoret ushtria për zbatimin e ligjit vendas.

Por ligji i 1792 lejon një përjashtim që presidenti ta bëjë këtë për të shtypur një rebelim ose dhunë.

Kritikët thonë se statuti është tepër i gjerë dhe disa po përpiqen ta frenojnë atë përpara se Trump të ketë një shans për ta përdorur atë.

Të paktën një nga aleatët e Trump në Kongres ka shprehur simpati për vendosjen e ushtrisë në këtë mënyrë.

Senatori Tom Cotton (R-Ark.) krijoi një bujë në vitin 2020 me një artikull opinioni për “The New York Times” që i bëri thirrje Trumpit të përdorte ushtrinë për të mbështetur policinë lokale dhe për të shuar trazirat.

Braktisja e NATO-s

Trump nxiti një stuhi transatlantike këtë muaj kur tha se do të “inkurajonte” sulmet ruse ndaj aleatëve të NATO-s që nuk arrijnë të shpenzojnë mjaftueshëm për mbrojtjen.

Por ishte larg nga hera e parë që ai kishte shprehur tallje për një nga detyrimet më solemne të aleancës – që kombet e saj t’i vijnë në ndihmë një anëtari tjetër që përballet me sulm ushtarak.

Gjatë fushatës së tij të parë në vitin 2016, Trump i tha “New York Times” se ai do të mbronte vendet e tjera të NATO-s vetëm nëse ato “kanë përmbushur detyrimet e tyre ndaj nesh”.

Si president dy vjet më vonë, ai paralajmëroi gjatë një samiti të NATO-s në Bruksel se aleatët do të përballeshin me “pasoja të rënda” nëse nuk rrisin shpenzimet e tyre dhe se SHBA-ja mund “të shkojë në rrugën tonë” – fjalë që disa liderë i interpretuan si kërcënim për t’u tërhequr nga aleanca.

Ai gjithashtu e ka hedhur poshtë NATO-n si “të vjetërsuar”.

Nëse rizgjidhet, ai me të vërtetë mund të tërhiqet këtë herë, tha në MSNBC ish-këshilltari i tij për sigurinë kombëtare, John Bolton.

“Kur ai thotë se dëshiron të dalë nga NATO, mendoj se është një kërcënim shumë real dhe do të ketë implikime dramatike negative për Shtetet e Bashkuara, jo vetëm në Atlantikun e Veriut, por në mbarë botën”, tha Bolton.

Një tërheqje e SHBA-ve do të rriste levën ruse në Evropë, ku lufta e Vladimir Putin në Ukrainë i ka sjellë trupat e Moskës pothuajse në pragun e NATO-s.

Trump tashmë ka vënë forcë të vërtetë pas ankesave të tij.

Në verën e vitit 2020, ai tronditi Evropën duke urdhëruar Pentagonin të tërhiqte 12 mijë trupa nga Gjermania për zemërimin e tij për shpenzimet e mbrojtjes të Berlinit.

“Ata janë atje për të mbrojtur Evropën. Ata janë atje për të mbrojtur Gjermaninë, apo jo? tha Trump në atë kohë. Dhe Gjermania duhet të paguajë për të. Gjermania nuk paguan për të. Ne nuk duam të jemi më pinjollë”.

Zyrtarët e Pentagonit pranuan se lëvizjet, të cilat do të përfshinin ndërtimin e bazave të reja diku tjetër në Evropë dhe SHBA, do të kushtonin miliarda dhe do të duheshin vite për t’u zbatuar.

Ankesat e Trump për NATO-n përfshijnë faktin se disa nga 31 anëtarët e saj nuk po arrijnë të përmbushin një objektiv për të shpenzuar të paktën 2 për qind të prodhimit të tyre të brendshëm bruto për mbrojtje, ndërsa Shtetet e Bashkuara shpenzojnë shumë më tepër.

Gjermania ende shpenzon shumë pak, edhe pse ka dhuruar miliarda armë dhe municione për Ukrainën.

Nuk pritet të arrijë atë pikë sa më parë në vitin 2025.

Zgjerimi i luftimeve tregtare kundër rivalëve – dhe aleatëve

Trump nuk e ka fshehur se synon të ndjekë një përshkallëzim dramatik të agjendës së tij tregtare “Amerika e para”.

Si më parë, një nga objektivat e tij kryesore do të ishte Kina.

Trump vendosi tarifa për më shumë se 300 miliardë dollarë mallra kineze pasi fitoi Shtëpinë e Bardhë në vitin 2016, detyra që administrata Biden i ka lënë kryesisht në vend.

Por ish-presidenti është zotuar të shkojë shumë më tej duke eliminuar statusin tregtar të “kombit më të favorizuar” të Kinës, i cili do të çonte në tarifa të ashpra për një sërë mallrash komerciale, si telefonat inteligjentë, dhe me gjasë do të shkaktonte hakmarrje masive.

“Siguria ekonomike është siguri kombëtare”, tha Trump në një video politike në janar 2023.

“Nëse nuk e bëjmë këtë, Shtetet e Bashkuara do të jenë në pronësi të Kinës, gjë që do t’i bënte ata shumë të lumtur”, shtoi ai.

Trump ka thënë gjithashtu se do të imponojë një “plan katër-vjeçar për të hequr gradualisht të gjitha importet kineze të mallrave thelbësore – çdo gjë nga elektronika te çeliku te farmaceutikët” dhe të krijojë rregulla të reja për të bllokuar kompanitë amerikane që të bëjnë investime në Kinë.

Ndalimi i abortit

Si kandidat, Trump ka marrë merita për vdekjen e ligjit Roe Vs Wade dhe e ka paraqitur veten si një i moderuar për të drejtat e abortit.

Megjithatë, të njëjtat grupe, në bashkëpunim me veteranët e administratës së mëparshme të Trump, po hartojnë plane për një agjendë të gjerë kundër abortit.

Propozimet do të shkonin shumë përtej politikave të tij të mandatit të parë kundër abortit – të cilat Biden i ka hequr që atëherë.

Perspektiva tmerron mbështetësit e të drejtave të abortit, të cilët e shohin një administratë të dytë Trump si një kërcënim për të gjithë punën që ata kanë bërë gjatë dy viteve të fundit për të rivendosur dhe mbrojtur aksesin e abortit në nivel shtetëror.

Shkenca e klimës së sterilizimit

Trump e kaloi mandatin e tij të parë duke copëtuar rregulloret mjedisore të administratës Obama, vendosi lobistët e karburanteve fosile në krye të agjencive kryesore dhe u tërhoq nga Marrëveshja e Parisit për Klimën – duke e bërë SHBA-në të vetmin komb në botë që refuzon paktin historik.

Për vazhdimin, mbështetësit e tij duan që Trump të ndjekë vetë shkencën federale të klimës – dhe të sigurojë që ajo të mos përdoret për të udhëhequr politikat e qeverisë.

Trump jo vetëm që nuk pranoi të shkonte kaq larg gjatë mandatit të tij të parë, por agjencitë e tij vazhduan të bënin vlerësime klimatike që deklaruan se temperaturat e ngrohjes ishin një kërcënim për të ardhmen e vendit.

Tetë ditë para përfundimit të mandatit të tij, zyra e tij shkencore në Shtëpinë e Bardhë pushoi edhe studiuesit partizanë që kishin tentuar të injektonin shkencën e klimës.

Tani, ndërsa ai sulmon politikat mjedisore të Biden si një “Mashtrim i ri i gjelbër” dhe përshkallëzon sulmet e tij ndaj turbinave me erë, mbështetësit e Trump presin që ai ta çojë luftën kundër politikave federale të klimës një nivel më të lartë.

Lufta kulturore

Përpjekjet nga guvernatorët republikanë dhe bordet e shkollave për të kufizuar mësimdhënien në lëndë si raca, seksualiteti dhe identiteti gjinor janë rritur që kur Trump u largua nga Shtëpia e Bardhë, ashtu si edhe përpjekjet e GOP për të hequr mbrojtjen e studentëve transgjinorë.

Dhe Trump po premton se ai dhe Departamenti i tij i Arsimit do ta zgjerojnë atë luftë.

Plani i tij i fundit arsimor kërkon shkurtimin e fondeve federale për çdo shkollë ose program që përfshin “teori kritike të racës, ideologji gjinore ose përmbajtje të tjera të papërshtatshme racore, seksuale ose politike për fëmijët tanë”.

Ai gjithashtu dëshiron të hapë hetime për të drejtat civile në shkollat “të përfshira në diskriminim të bazuar në racë” dhe ka premtuar “të mbajë burrat jashtë sporteve të grave”.

Administrata e parë e Trump në mënyrë të ngjashme hodhi poshtë udhëzimet e kohës së Obamës për mbrojtjen e studentëve transgjinorë dhe nisi hetime në shkolla që lejonin atletët transgjinorë të luanin në ekipet sportive të grave.

Grupet e të drejtave civile kanë thënë se janë thellësisht të shqetësuar për tërheqjen e mbrojtjes nga Trump për disa nga studentët më të cenueshëm të vendit.

Lirimi i frerëve të kriptos

Trump ishte një skeptik i kriptomonedhës gjatë presidencës së tij.

Ligjvënësit e GOP dhe grupet konservatore presin që një mandat i dytë mund ta kthejë atë në një shpëtimtar të kriptove.

Ata kanë hartuar propozime rregullatore dhe kanë bërë lëvizje të personelit që do të ishin shumë më miqësore për industrinë e aseteve digjitale sesa Biden.

Propozimet do të përfaqësonin gjithashtu një largim për Trump, i cili përçmoi teknologjinë kur ishte në detyrë herën e fundit.

Por që kur u largua nga detyra, Trump ka investuar në kripto.

Ndërkohë, politikat pro-kriptove janë bërë prioritet për republikanët kryesorë në Capitol Hill, të cilët kanë shtyrë për ndryshime rregullatore të bekuara nga industria që mund të ndihmojnë në legjitimimin e aseteve digjitale.

Marrë nga “Politico”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore