Pajisje

Neuralink i Musk arrin që pacienti të shfaqet duke luajtur shah në internet


Startup-i i Elon Musk, Neuralink, transmetoi drejtpërdrejt pacientin e tij të parë të implantuar me një çip që luan shah në internet.

Noland Arbaugh, pacienti 29-vjeçar i cili ishte i paralizuar poshtë shpatullës pas një aksidenti zhytjeje, ishte duke luajtur shah në laptopin e tij dhe duke lëvizur kursorin duke përdorur pajisjen Neuralink.

Ai kishte marrë një implant nga kompania në janar dhe mund të kontrollonte kursorin duke përdorur mendimet e tij, tha Musk muajin e kaluar.

“Kirurgjia ishte shumë e lehtë”, tha Arbaugh në videon e transmetuar në platformën e mediave sociale X të Musk, duke iu referuar procedurës së implantimit.

“Unë dola fjalë për fjalë nga spitali një ditë më vonë. Nuk kam dëmtime njohëse”.

“Në thelb kisha hequr dorë nga ajo lojë”, tha Arbaugh, duke iu referuar lojës Civilization VI,

“Neuralink ma dha mundësinë për ta bërë atë përsëri dhe luajta për tetë orë rresht”.

Kip Ludwig, ish-drejtor programi për inxhinierinë nervore në Institutin Kombëtar të Shëndetit të SHBA-ve, tha se çka tregoi Neuralink nuk ishte një përparim.

“Është ende në ditët e para pas implantimit dhe ka shumë mësime si nga ana e Neuralink ashtu edhe nga ana e subjektit për të maksimizuar sasinë e informacionit për kontrollin që mund të arrihet”.

Megjithatë, Ludwig tha se ishte një zhvillim pozitiv për pacientin që ata ishin në gjendje të ndërlidheshin me një kompjuter në një mënyrë që nuk ishin në gjendje ta bënin përpara implantit.

“Është sigurisht një pikënisje e mirë”, tha ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore