Lajme

Ndërsa norma e inflacionit të Turqisë rritet, punëtorët në grevë për rritjen e pagave


Në janar, pas grevës për më shumë se dy javë, gazetarët në zyrën e BBC-së të Stambollit siguruan një rritje page prej 32 për qind nga menaxheri. Të paguar në lira turke, punëtorët ishin larguar nga puna pasi kishin refuzuar ofertën e kompanisë për një rritje page prej 20 për qind.

Në një nivel tjetër të punës, shoferët në gjigantin turk të tregtisë elektronike Trendyol refuzuan ofertën e menaxherit për një rritje pagash prej 11 për qind, hynë në grevë dhe fituan një rritje pagash prej 38.8 për qind.

Monedha e vendit humbi më shumë se 40 për qind të vlerës së saj kundrejt dollarit amerikan vitin e kaluar pas uljeve të njëpasnjëshme të normave të interesit të bankës qendrore të mbështetura nga Presidenti Recep Tayyip Erdogan.

Erdogan këmbëngul që normat e ulëta të interesit të luftojnë inflacionin – një pikëpamje që kundërshton drejtpërdrejt teorinë kryesore ekonomike, e cila thotë se ulja e kostove të huamarrjes nxit rritjen e çmimeve.

Në të vërtetë, presionet e çmimeve kanë vazhduar edhe në vitin e ri me inflacionin e çmimeve të konsumit që arriti në 48 për qind në janar, sipas zyrës së statistikave të qeverisë.

Ky është niveli më i lartë në dy dekada, por edhe kjo shifër mahnitëse mund të nënvlerësojë shumë shkallën e vërtetë të rritjes. Grupi i pavarur i Kërkimit të Inflacionit (ENAG) e vendos normën e inflacionit të Turqisë në veri prej 114 për qind. Qeveria e kundërshton këtë shifër.

Sido që ta matni, fuqia blerëse e turqve është shkatërruar. Qeveria ka ndërmarrë hapa për të lehtësuar barrën.

Erdogan tha të shtunën se taksa e vlerës së shtuar për artikujt ushqimorë thelbësorë do të ulet nga 8 për qind në 1 për qind dhe do të vinte në dijeni bizneset e sektorit privat se qeveria pret që ata të ulin çmimet e tyre për të reflektuar për politikën e re.

Qeveria gjithashtu rriti pagën minimale në fillim të këtij viti me 50 për qind. Por ky fitim është kompensuar kryesisht nga vendimi i qeverisë për të kaluar në një sistem tarifor të graduar që rrit ndjeshëm çmimet për gazin natyror dhe energjinë elektrike – një lëvizje që shkaktoi protesta në qytete në të gjithë vendin.

“Ndërsa moti i ftohtë lëviz në pjesët perëndimore të vendit shumë të populluara, rritjet treshifrore të çmimeve të shërbimeve po prekin një numër më të madh njerëzish”, tha Atilla Yesilada, një ekonomist dhe analist në Global Source Partners.

Yesilada i tha Al Jazeera-s se Turqia po përjeton “një numër jashtëzakonisht të madh grevash” këtë vit, sepse rritja e pagave të sektorit privat në punët e shërbimeve me kualifikim më të ulët nuk ka vazhduar me rritjen e pagave për nëpunësit civilë dhe pensionistët.

Të paktën 56 greva punëtorësh shpërthyen në Turqi midis 12 janarit dhe 10 shkurtit, sipas Grupit të Studimeve të Punës, një nismë e pavarur kërkimore. Kjo krahasohet me 84 greva që qeveria gjurmoi midis 2016 dhe 2020.

Në fillim të këtij muaji, shoferët për shërbimin e ofrimit të ushqimit hynë në grevë pasi hodhën poshtë një rritje page që organizatorët e punës thonë se ishte nën normën e inflacionit.

Marrë nga Al Yazeera, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore