Lajme

Ndërsa djali i Peskov po “luftonte” në Ukrainë, makina e tij gjobitej në Moskë


Makina Tesla e djalit të sekretarit të shtypit të Presidentit të Federatës Ruse, Dmitry Peskov, Nikolay Choles, mori gjoba në Moskë në kohën kur ai dyshohet se po luftonte në Ukrainë.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Meduza” duke iu referuar kanaleve ruse të Telegramit.

Yevgeny Prigozhin, themeluesi i “Wagner”, deklaroi se djali i Peskov luftoi në Ukrainë.

Prigozhin nuk e përmendi emrin e këtij personi, por sqaroi se një pjesë të jetës së tij e kaloi në SHBA apo Angli.

Djali i madh i Dmitry Peskov, 33-vjeçari Nikolay Choles, i cili jetoi në Britaninë e Madhe për 10 vjet dhe u kthye në Rusi në vitet 2011-2012, i përshtatet këtij përshkrimi, shkruan Meduza.

Prigozhin deklaroi se ai e mori djalin e Peskov në PMC “në bazë të dokumenteve të falsifikuara, duke ndryshuar mbiemrin, emrin dhe patronimin”, ai iu nënshtrua trajnimit, shërbeu gjashtë muaj nën kontratë dhe shkoi me pushime.

Choles dha një intervistë për “Komsomolskaya Pravda” dhe deklaroi se babai i tij e ndihmoi të bashkohej me PMC “Wagner” në fillim të luftës në shkallë të gjerë në Ukrainë.

Sipas tij, ai ka hyrë në PMC “Wagner” me një emër tjetër (të cilin, ai nuk e specifikoi, duke thënë se mund të “duhet ende”).

Djali i Peskov pretendon se ai mori medaljen “Për trimëri” për “një arritje të caktuar luftarake” në Ukrainë.

Disa media dyshojnë se djali i Peskov shkoi në luftë sepse Tesla e tij vazhdoi të merrte gjoba në Moskë.

Sipas kanalit anonim Telegram të VChK-ODPU, Tesla Model X në pronësi të Nikolay Choles deri në fund të marsit 2023 shkeli rregullat më 24 korrik dhe 6 nëntor 2022, domethënë kur ai dyshohet se ishte në Ukrainë.

Kanali Telegram publikoi pamje nga kamerat e jashtme të vëzhgimit, të cilat regjistruan sesi Tesla e tejkaloi shpejtësinë.

Pavarësisht shitjes së makinës, Choles vazhdon të zotërojë një nga dy policat e sigurimit të automjeteve të lëshuara për makinën elektrike, pohon kanali.

Artileritë aktualë dhe të mëparshëm të PMC “Wagner” deklaruan në një koment në kanalin telegram të VChK-OGPU se Choles nuk u pa “as në Soledar dhe as në drejtimet Bakhmut”.

Të njohurit e djalit të Peskov informuan Cheka-OGPU se ai nuk u zhduk askund për një kohë të gjatë. Burime të tjera nuk e konfirmuan këtë informacion.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore