Lajme

Microsoft thotë se hakerat e sponsorizuar nga Kina synuan infrastrukturën amerikane


Microsoft dhe rrjeti “Five Eyes” i partnerëve të inteligjencës perëndimore kanë akuzuar hakerat e sponsorizuar nga shteti kinez për kryerjen e sulmeve kundër infrastrukturës kritike në Shtetet e Bashkuara.

Volt Typhoon, një grup hakerash i sponsorizuar nga shteti kinez i lidhur me aktivitetet e spiunazhit në të kaluarën, qëndronte pas sulmeve, të cilat përdorën teknika që mund të përdoreshin në vende të tjera përveç SHBA-ve, agjencitë e spiunazhit dhe sigurisë kibernetike nga Australia, Kanadaja, Zelanda e Re.

Kështu bënë me dije të enjten Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA.

Microsoft tha në një deklaratë të veçantë se fushata kishte qenë aktive që nga mesi i vitit 2021 dhe kishte në shënjestër sektorët e prodhimit, shërbimeve, transportit, ndërtimit, detit, qeverisë, teknologjisë së informacionit dhe arsimit në Guam dhe gjetkë në SHBA.

Ndërkohë, Kina akuzoi SHBA-të dhe aleatët e saj për një “fushatë dezinformimi”.

“Ky është një raport jashtëzakonisht joprofesional me një zinxhir provash që mungon. Kjo është vetëm punë me gërshërë dhe ngjitje”, tha zëdhënësja e ministrisë së jashtme Mao Ning, duke pretenduar se akuzat ishin “një fushatë kolektive dezinformimi të vendeve të koalicionit”.

Microsoft tha se kishte “besim të moderuar” se sulmi kishte për qëllim ndërprerjen e “infrastrukturës kritike të komunikimit midis Shteteve të Bashkuara dhe rajonit të Azisë gjatë krizave të ardhshme”.

Një krizë e tillë ka të ngjarë të përfshijë një sulm ose bllokadë që synon Tajvanin, një demokraci ishullore prej 23 milionë banorësh, e cila pretendohet nga Kina dhe është fokusi i pjesës më të madhe të aktivitetit ushtarak të Pekinit.

Pekini është zotuar të “ribashkohet” me Tajvanin deri në vitin 2049 dhe nuk e ka përjashtuar përdorimin e forcës.

Shtetet e Bashkuara janë të detyruara me traktat të ndihmojnë Tajvanin të mbrojë veten dhe bazat e tij ushtarake në Guam, një territor amerikan në Paqësorin perëndimor dhe gjetkë në Azi, ka të ngjarë të luajë një rol kyç gjatë çdo krize politike ose ushtarake.

Në një këshillim të përbashkët, agjencitë perëndimore të inteligjencës dhe sigurisë kibernetike përshkruan mënyrat për të identifikuar fushatën kibernetike dhe për të mbrojtur infrastrukturën nga sulmet.

“Partnerët e sektorit privat kanë identifikuar se ky aktivitet prek rrjetet në të gjithë sektorët kritikë të infrastrukturës amerikane dhe agjencitë autore besojnë se aktori mund të aplikojë të njëjtat teknika kundër këtyre dhe sektorëve të tjerë në mbarë botën”, thuhet në deklaratë.

Microsoft tha se fushata e Volt Typhoon mbështetet në sulmet “të jetosh jashtë tokës” –që përdor programet ekzistuese të një objektivi për të kryer sulme në vend që të instalojë vetë skedarët – dhe në aktivitetin “hand-on-keyboard”.

Gjigandi i teknologjisë tha se Volt Typhoon përzihet me aktivitetin normal të rrjetit duke kursyer të dhënat përmes pajisjeve të rrjetit të zyrës dhe shtëpisë si ruterat, muret e zjarrit dhe VPN-të, duke e bërë aktivitetin jashtëzakonisht të vështirë për t’u zbuluar.

Microsoft tha se fushata përdor phishing dhe teknika të tjera për të “kryer spiunazh dhe për të ruajtur aksesin pa u zbuluar për aq kohë sa të jetë e mundur”.

Ndërhyrja kibernetike e raportuar vjen disa muaj pasi SHBA në shkurt rrëzoi një tullumbace spiune kineze që besohet se po mblidhte informacion rreth vendeve ushtarake dhe bërthamore amerikane, duke tensionuar tashmë marrëdhëniet e tensionuara SHBA-Kinë.

Pekini mohoi akuzat për spiunazh dhe tha se balona ishte për përdorim civil.

Presidenti i SHBA-ve, Joe Biden, i cili e ka bërë konfrontimin me Kinën një shtyllë kyçe të politikës së tij të jashtme, kohët e fundit ka ndjekur një shkrirje të marrëdhënieve, duke përfshirë krijimin e një takimi midis Këshilltarit të Sigurisë Kombëtare të SHBA-ve, Jake Sullivan dhe diplomatit të lartë kinez Wang Yi në Vjenë në fillim të majit.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore