Lajme

Media izraelite: Anëtarët e Hamas-it të droguar me ‘Captagon’ gjatë sulmit të 7 tetorit


Disa nga militantët e Hamas-it që sulmuan kibucët izraelitë pranë Rripit të Gazës më 7 tetor ishin nën ndikimin e një droge sintetike të njohur si Captagon.

Këtë e mësoi kanali televiziv komercial izraelit 12. Gjurmët e Captagon-it, saktësoi, ishin zbuluar në mesin e të burgosurve të Hamasit në Izrael.

Pilulat e asaj lënde narkotike ishin gjithashtu ende në xhepat e anëtarëve të Hamasit, të cilët mbetën në tokë pas luftimeve.

Është, shtoi transmetuesi, një drogë e prodhuar në Liban dhe Siri, e njohur edhe si “kokaina e të varfërve”. Në të kaluarën është përdorur edhe nga ISIS.

Një pilulë kushton 5 dollarë, shumë më lirë se një dozë heroine.

E përkryer për njerëzit e dëshpëruar të Gazës, e dobishme për ata që duhet të punojnë 18 orë në ditë dhe nuk duan më të ndihen të lodhur në Kajro në mbrëmje, i përshtatshëm për prostitutat e Amanit, të njohura edhe nga fëmijët e humbur të detyruar të qepin bluza në punishtet e Turqisë Jugore.

Një drogë për të gjithë, që në fund askush nuk dëshiron ta ndjejë dhimbjen e varfërisë dhe luftës. Me avantazhin se në shumë vende të Lindjes së Mesme, ndryshe nga narkotikët që janë shumë të ndaluara, tramadol nuk është ilegale, shkruan “Corriere della Sera”.

Gjurmimi i Captagon-it

Sipas CIA-s dhe analistëve të inteligjencës nga e gjithë bota, vitet e fundit trafiku i drogës ka sjellë miliarda dollarë në arkat e grupit terrorist ISIS.

Dhe nëse është e lehtë dhe fitimprurëse për xhihadistët të menaxhojnë kartelin, është shumë më e vështirë për hetuesit të ndalojnë rrjedhën.

Gjurmimi i pronarit të një kompanie në Emirate është praktikisht i pamundur për ata që hetojnë.

Problemi nuk është vetëm gjuha. Dokumentet, letrat porositëse: nga ana tjetër, askush nuk mund ose nuk dëshiron t’ju ndihmojë të kuptoni, depërtimi në sistemin gjyqësor të Gjirit është një mision që do të dekurajonte hetuesit më këmbëngulës.

E njëjta gjë në Libi. Dhe kështu për xhihadistët loja ka përfunduar. Të dhënat konfirmojnë gjithashtu rritjen e konsumit të qetësuesve.

Sipas raportit të fundit nga Qendra Evropiane e Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Drogat, të publikuar në fillim të qershorit, opioidet sintetike filluan të përbënin një kërcënim në rritje në Shtetet e Bashkuara dhe Evropë në vitin 2015.

Midis tyre, tramadol, i sekuestruar në 12 vende të ndryshme. Edhe këtu, kostoja e ulët dhe lehtësia e qarkullimit luajnë në favor.

Më në detaje

Një tjetër produkt fitimprurës për arkat e grupeve xhihadiste është Captagon, për të cilin u përfol shumë pas sulmit të Paris-it.

“Droga e guximit”, “Droga e xhihadit”, e quajnë.

Pavarësisht pseudonimeve, është një metamfetamin, fenetilinë, që nuk të bën të ndihesh i lodhur.

E përzier me kafeinë, ajo u përdor nga grupet anti-qeveritare gjatë luftës civile në Siri.

Dhe nëse Alepo ishte plot me to në muajt e parë të revolucionit, nuk është rastësi që laboratorët kryesorë të fenetilines ndodhen në Siri dhe Liban.

Krahasuar me Tramadol, Captagon është për njerëz të pasur. Para së gjithash, sepse kushton më shumë: 8 euro për tabletë.

Por edhe sepse është një stimulues. Në vitin 2015, policia saudite bllokoi 22 milionë pilula të destinuara për festat dhe jahtet e sheikëve.

Dhe në të njëjtin vit, zyrtarët e aeroportit libanez kapën dy tonë prej tij, duke pritur që të ngarkoheshin në aeroplanin privat të një princi saudit, i cili më pas u arrestua.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore