Lajme

Më shumë se 170 të vrarë në Gaza që nga përfundimi i armëpushimit


178 palestinezë u vranë dhe 589 u plagosën që nga mëngjesi i sotëm.

Kështu ka bërë me dije Ministria palestineze e Shëndetësisë  të premten e 1 dhjetorit ku shton se viktimat në Gaza po rriten pas rifillimit të bombardimeve.

Shumica e të vdekurve dhe të plagosurve janë gra dhe fëmijë, tha ajo.

Herët të premten, Ministria e Shëndetësisë në Gaza tha se “brenda tre orëve pas përfundimit të pauzës humanitare, numri i të vdekurve të palestinezëve të vrarë në sulmet izraelite u rrit në 32”.

Pauza midis Izraelit dhe Hamasit, e cila hyri në fuqi më 24 nëntor, përfundoi të premten në mëngjes.

Të shtënat e rënda dhe granatimet e artilerisë izraelite në Rripin lindor të Gazës rifilluan menjëherë pas përfundimit të pauzës humanitare.

Izraeli dhe Hamasi fajësuan njëri-tjetrin për prishjen e armëpushimit të brishtë që kishte lejuar shkëmbimin e shumë pengjeve dhe të burgosurve dhe kishte rritur shkurtimisht shpresat për një më shumë ndalim i përhershëm i luftimeve.

Armiqësitë rifilluan pothuajse menjëherë: Pak para skadimit të armëpushimit në orën 7 të mëngjesit me orën lokale (mesnatën lindore), Izraeli tha se kishte kapur një predhë të shkrepur nga Gaza. Pak çaste pas kalimit të afatit, Izraeli njoftoi se po rifillonte operacionet ushtarake dhe sulmet ajrore izraelite së shpejti bubulluan përsëri përgjatë brezit të goditur bregdetar.

Ndërmjetësuesit ndërkombëtarë thanë se bisedimet po vazhdonin me shpresën për të ringjallur shpejt armëpushimin, megjithëse zyrtarët izraelitë shprehën vendosmërinë për të vazhduar me fushatën e tyre për të zhdukur Hamasin, grupin e armatosur që kontrollon pjesën më të madhe të Gazës.

“Me rikthimin në luftime, ne theksojmë: Qeveria e Izraelit është e përkushtuar për arritjen e qëllimeve të luftës – lirimin e pengjeve tona, eliminimin e Hamasit dhe sigurimin që Gaza nuk do të përbëjë më kurrë kërcënim për banorët e Izraelit”, tha kryeministri Benjamin Netanyahu.

Hamasi tha në një deklaratë se kishte ofruar të lironte më shumë pengje, duke përfshirë njerëz të moshuar, por se Izraeli kishte marrë “një vendim paraprak për të rifilluar agresionin kriminal”.

Izraeli, nga ana e tij, tha se Hamasi nuk kishte arritur të lirojë aq shumë pengje nga Gaza sa kishte premtuar. Hamasi liroi tetë pengje të enjten, dy më pak se sa pritej. Gjithsej 105 pengje u liruan gjatë armëpushimit njëjavor, përfshirë dy duzina shtetas të huaj.

Dy zyrtarë izraelitë, duke folur në kushte anonimiteti, thanë se bisedimet u ndërprenë për shkak se të dy palët kishin arritur në një ngërç në lidhje me raundin tjetër të mundshëm të shkëmbimit të pengjeve dhe të burgosurve, me Hamasin që kërkon që Izraeli të lirojë më shumë të burgosur në këmbim të pengjeve të mbetura. , të cilët përfshijnë ushtarë izraelitë.

Ministria e Jashtme e Katarit, e cila ka udhëhequr bisedimet për armëpushimin, tha në një deklaratë se negociatat po vazhdonin edhe në mes të luftimeve. Rifillimi i sulmeve ajrore “ndërlikon përpjekjet e ndërmjetësimit dhe përkeqëson katastrofën humanitare në rrip”, tha ministria.

Katari jep shpresë për marrëveshje të re, teksa bombardimet izraelite lënë 29 të vrarë në pak orë në Gaza

Sipas armëpushimit që hyri në fuqi të premten e kaluar, më shumë se 100 pengje izraelitë dhe me shtetësi të dyfishtë – kryesisht izraelitë të rrëmbyer në sulmet e udhëhequra nga Hamas – u liruan nga Gaza në këmbim të lirimit të Izraelit të 240 të burgosurve dhe të paraburgosurve palestinezë të mbajtur në burgjet izraelite. Në të dyja anët, tregtia përqendrohej te gratë dhe fëmijët.

Zyrtarët nga Izraeli dhe Hamasi thanë se grupi i armatosur kishte pak pengje të mbetura në ato kategori.

Sirenat e sulmit ajror u dëgjuan në disa pjesë të Izraelit jugor, duke treguar se Hamasi ose grupet e armatosura aleate në Gaza kishin qëlluar drejt Izraelit.

Izraeli godet Gazën, pas një jave armëpushim

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore