Lajme

Më shumë drita veriore sapo stuhitë e diellit të forcohen


Ka një lajm të mirë për këdo që e ka shijuar aurorën borealis që ndaloi shfaqjen fundjavën e kaluar – ose e ka humbur atë: pothuajse me siguri ka më shumë në rrugë.

Grumbulli i madh i njollave diellore që hodhi energji dhe gaz drejt Tokës do të rrotullohet përsëri drejt nesh për rreth dy javë.

Shkencëtarët thonë se ndoshta do të jetë ende mjaft i madh dhe kompleks për të gjeneruar më shumë shpërthime që mund të godasin fushën magnetike të Tokës, duke krijuar më shumë Drita Veriore.

Që nga e shtuna e kaluar, Dielli ka vazhduar të pompojë rrezatim të shtuar – një shpërthim i madh diellor të martën ndërpreu komunikimet radio me frekuencë të lartë globalisht.

Dhe kjo njollë diellore hiperaktive nuk do të jetë e fundit. Dielli po i afrohet asaj që quhet “maksimumi diellor” – një pikë gjatë një cikli 11-vjeçar kur aktiviteti i tij është më i fortë.

Cilat janë dritat e veriut?

Kjo ndodh kur polet magnetike të Diellit rrotullohen – një proces që krijon njolla diellore që nxjerrin materiale, duke gjeneruar mot në hapësirë.

Ky cikël diellor është i 25-ti që kur njerëzit filluan të vëzhgonin sistematikisht njollat ​​e diellit në vitin 1755. Pritej të ishte i qetë, por shkencëtarët thonë se duket më i fortë se sa pritej.

Intensiteti i një cikli vlerësohet nga numri i këtyre njollave diellore, shpjegon Krista Hammond, një parashikuese e motit në hapësirë ​​në Met Office.

Por kjo në fakt nuk na tregon se sa të forta do të jenë stuhitë kur të arrijnë në Tokë, thotë ajo.

Stuhia gjeomagnetike fundjavën e kaluar ishte një ngjarje një në 30 vjet dhe më e madhja që nga viti 2003, thotë Sean Elvidge, një profesor në mjedisin hapësinor në Universitetin e Birminghamit.

Ajo u shkaktua nga të paktën pesë ejeksione të masës koronale (CME) – shpërthime të fushave magnetike dhe stuhi diellore – duke e lënë Diellin në vazhdimësi.

Atyre iu deshën rreth 18 orë për të arritur në Tokë – ku CME-të ndërvepruan me fushën tonë magnetike.

Kjo magnetosferë është ajo që na mbron nga i gjithë ai rrezatim jashtëzakonisht i fuqishëm – pa të, nuk do të kishte jetë në Tokë.

Stuhia doli të ishte aq e fuqishme sa kishte një vlerësim alarmi G5 – më i larti i dhënë nga parashikuesit në Zyrën Met dhe Administrata Kombëtare Oqeanike dhe Atmosferike e SHBA.

Historitë e ndikimeve të tij në komunikimet globale, rrjetet e energjisë dhe GPS kanë hyrë.

Këto stuhi nuk kanë të bëjnë vetëm me dritat e bukura – ka një anë negative, shpjegon Ian Muirhead, një studiues i sistemeve hapësinore në Universitetin e Mançesterit:

“Ne jemi shumë më të varur teknologjikisht tani sesa ishim edhe në stuhinë e fundit të madhe në 2003. Shumë nga shërbimet tona vijnë nga hapësira – ne as nuk e kuptojmë – është ngjitësi që mban së bashku shumë nga ekonomia jonë”.

Pronari i SpaceX, Elon Musk tha në X, i njohur më parë si Twitter, se stuhia i vuri satelitët e tij Starlink që ofrojnë internet “nën shumë presion”. Një zëdhënës i Agjencisë Evropiane të Hapësirës (ESA) tha se Starlinks kishte rritje të tensionit.

Satelitët në të cilët ne mbështetemi për GPS dhe navigim gjithashtu kishin shqetësime të sinjalit pasi rrezatimi shtesë pulson drejt Tokës, tha ESA.

Një fluturim nga San Francisko në Paris u ridrejtua për të shmangur fluturimin mbi Arktik ku rrezatimi ishte më i fortë, shpjegon Dr Elvidge.

Fermerët që përdorin traktorë me GPS të saktësisë së lartë raportuan se ishin prekur dhe prodhuesi John Deere paralajmëroi përdoruesit për ndërprerjet.

Dhe një satelit i operuar nga kompania në Mbretërinë e Bashkuar Sen që filmon Tokën në definicion të lartë u vendos në një gjendje “boshe” për katër ditë, që do të thotë se nuk ka marrë imazhe të ngjarjeve si zjarret në Kanada, tha kompania.

Në Zelandën e Re, e cila ka një rrjet të ngjashëm elektrik me Mbretërinë e Bashkuar, rrjeti kombëtar fiki disa qarqe në të gjithë vendin si një masë paraprake për të parandaluar dëmtimin e pajisjeve.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore