Lajme

Mbretëresha e parë vikinge ishte më e fuqishme se mbreti, zbulon hulumtimi danez


Në Danimarkë, e cila ka monarkinë më të vjetër të Evropës, hulumtimet e reja tregojnë se gratë mbretërore në epokën e vikingëve ishin shumë më të fuqishme se sa supozohej më parë.

Mbretëresha Thyra, e njohur kryesisht si gruaja e mbretit të parë danez, Gorm i Vjetër, ka të ngjarë të ishte më e rëndësishme se burri dhe djali i saj, sipas një botimi nga Muzeu Kombëtar i Danimarkës.

Lajmi u bë i ditur nga kompania mediatike “Bloomberg”.

Studiuesit zbuluan se Thyra përmendej në katër gurë rune – një monument i fuqisë vikinge – që është më shumë se çdo person tjetër në atë kohë.

Studiuesit e bënë zbulimin si pjesë e një projekti për të përdorur skanerë 3D për të identifikuar se kush ka gdhendur skriptet rune në gurët ikonë Jelling të Danimarkës.

Gjetjet mbështesin teoritë se gjinitë ishin më të barabarta midis vikingëve krahasuar me shoqëritë e tjera në atë kohë.

Thyra, e cila ishte mbretëreshë nga viti 935 deri në 950, ishte “jashtëzakonisht e rëndësishme”, thanë studiuesit.

Gorm dhe djali i saj Harald Bluetooth, në krahasim, përmenden në dy gurë rune secili; mbreti vetëm në lidhje me Thyra-n.

Mbretëresha Thyra ndoshta vinte nga një familje e re dhe më e vjetër se Gorm, të cilin danezët zakonisht e konsiderojnë si mbretin e tyre të parë, tha Lisbeth Imer, runologe dhe studiuese e vjetër pas studimit.

“Është tepër interesante për sa i përket të kuptuarit të marrëdhënies së pushtetit dhe se si Danimarka u formua si një komb në fillimet e saj”, tha ajo.

Në fakt, Gorm ka të ngjarë të ishte vetëm mbret sepse ishte i martuar me Thyra-n, tha për mediat lokale Adam Bak, kreu i muzeut ku janë vendosur gurët Jelling.

Muzeu tani është gati t’i kushtojë më shumë hapësirë mbretëreshës në ekspozitat e ardhshme, tha ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore