Jetesë & Stil

Mbretëresha Camilla thotë se Mbreti Charles “se ka ndërmend të ndalet” mes trajtimit për kancer


Mbretëresha Camilla po ndan mendimet e saj për shërimin e mbretit Charles në mes të trajtimit të kancerit.

Mbretëresha Camilla, 76 vjeçe, komentoi shëndetin e burrit të saj në festivalin e dytë vjetor letrar të “Queen’s Reading Room” në Hampton Court Palace.

Ndërsa fliste me autorin Lee Child, Mbretëresha tha se Mbreti Charles, 75 vjeç, “po shënon progres por nuk po ngadalëson dhepo bën ato që i është rekomanduar nga doktorët”.

Sipas People, transmeton AlbanianPost, autori u përgjigj duke thënë se Mbreti “tingëllon si një burrë tipik”.

Festivali letrar u krijua pas suksesit të klubit të librit në internet Camilla, i nisur si Dukesha e Cornwall-it në Instagram në janar të vitit 2021, duke e çuar shkakun e saj kryesor të shkrim-leximit në mediat sociale.

Gjatë fundjavës, Mbretëresha u shfaq në festivalin e saj kryesor njëditor me djalin e saj, Tom Parker Bowles, pas kthimit të saj nga Franca me mbretin Charles.

Më 6 qershor, Mbreti Charles dhe Mbretëresha Camilla dolën në Normandi për të përkujtuar 80-vjetorin e Zbarkimeve të Ditës D.

Çifti mbretëror udhëtoi për të marrë pjesë në ngjarjen e Ministrisë së Mbrojtjes dhe të Legjionit Mbretëror Britanik në Memorialin e Normandisë Britanike në Ver-sur-Mer, ndërsa Princi William përfaqësoi mbretërorët britanikë në ceremoninë përkujtimore ndërkombëtare në Omaha Beach.

Vizita ishte e rëndësishme si udhëtimi i parë ndërkombëtar i Mbretit që kur Pallati Buckingham njoftoi se ai ishte diagnostikuar me kancer dhe filloi trajtimin më 5 shkurt.

Pallati nënvizoi se mbreti ishte këshilluar nga mjekët që të shtynte detyrat me publikun pas fillimit të trajtimit, dhe ai vazhdoi të ndërmerrte dokumente shtetërore dhe të priste audienca të vogla në prapaskenë.

Në fund të marsit, djali i Princeshës Anne, Peter Phillips, tha se xhaxhai i tij ndihej i “frustruar” nga punët e pakta që ai ishte në gjendje të bënte pas diagnozës.

“Por ai është shumë pragmatik dhe ai e kupton se ka një periudhë kohe që ai me të vërtetë duhet të përqendrohet tek vetja”, shpjegoi Peter në një bisedë me The Royal Report të Sky News Australia.

Mbreti Charles rifilloi detyrat përpara me një vizitë në Qendrën e Kancerit Macmillan në Spitalin e Kolegjit Universitar në Londër më 30 prill, dhe gruaja e tij tha të nesërmen se ai ishte “i emocionuar” që ishte jashtë dhe përsëri.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore