Vende

Lisbona dhe Linköping, fitueset e çmimit “Kryeqyteti Evropian i Inovacionit” 2023


Komisioni Evropian ka shpallur fituesit e çmimit  “Kryeqyteti Evropian i Inovacionit” (iCapital), ku çmimet kryesore do të shkojnë në qytetet e Lisbonës dhe Linköping.

Iliana Ivanova, Komisionerja për Inovacionin, Kërkimin, Kulturën, Arsimin dhe Rininë ndau çmimet në Marsejë gjatë një ceremonie të bashkëorganizuar nga Aix-Marseille Provence Métropole, fitues i iCapital 2022.

Kryetarët e bashkive nga qytetet fituese, anëtarë të Parlamenti Evropian dhe aktorë të inovacionit nga Franca dhe vende të ndryshme afrikane morën pjesë në ceremoni.

Ekspertët dhe politikëbërësit e nivelit të lartë patën mundësinë të diskutojnë prodhimin e energjisë së së ardhmes, mbrojtjen e burimeve ujore, mbështetjen e novatorëve dhe krijimin e qytetit të qëndrueshëm mesdhetar.

Java e inovacionit, e cila u hap me këtë ngjarje, do të vazhdojë me festimin e Emerging Valleys, samiti më i madh i startup-eve inovative të BE-së dhe Afrikës.

I mbështetur nga Këshilli Evropian i Inovacionit (EIC) nën Horizon Europe, ky është edicioni i nëntë i Çmimeve prestigjioze të Kryeqytetit Evropian të Inovacionit, i njohur gjithashtu si iCapital.

Nëpërmjet iCapital, BE njeh qytetet me ekosisteme inovative gjithëpërfshirëse.

Çmimi identifikon qytetet që lidhin qytetarët me akademinë, bizneset dhe sektorin publik për të përkthyer me sukses rezultatet në përmirësimin e mirëqenies së shoqërisë, duke nxitur në të njëjtën kohë inovacionin.

Çmimi u dha për herë të parë në vitin 2014.

iCapital është një nga pesë Çmimet EIC të dhëna në kuadër të Horizon Europe, programi kuadër i BE-së për kërkimin dhe inovacionin.

Çmimi është i hapur për qytete nga të gjitha shtetet anëtare të BE-së dhe vendet e lidhura me Horizon Europe.

Fituesit zgjidhen pas një vlerësimi të kryer nga dy juri të nivelit të lartë të ekspertëve të pavarur.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore