Film

Kristen Dunst thotë se kur e nisi karrierën e aktrimit në moshën 17 vjeçe as s’e kishte menduar pjesën e pagave të barabarta


Aktorja amerikane Kirsten Dunst ka folur për pabarazinë e pagave që në fillim të karrierës së saj.

Ylli i “The Civil War” – e cila u shfaq në ekranin e madh si aktore fëmijë në “Interview with the Vampire” të vitit 1994 – i tha BBC-së, transmeton AlbanianPost, se ajo “as që mendoi të pyeste” për pagën e barabartë në fillimet e karrierës së saj profesionale.

Dhe ndërsa ajo shpreson se “mënyra se si e ka gdhendur rrugën e saj do të ndihmojë aktoret e tjera”, 41-vjeçarja tha se “padyshim që ajo u rrit në një kohë me pabarazi të madhe pagash midis aktorit kryesor dhe saj”.

“Unë pata më shumë sukses në arkë sesa ai”, vazhdoi ajo, pa përmendur askënd konkret.

“Dhe unë isha 17 vjeç. Unë jam ende duke mësuar. Kur jeni në atë moshë, jeni thjesht duke mësuar shijen tuaj në film. As nuk e dija se kishte një vend për të sfiduar pabarazinë e pagave”, shtoi Dunst.

Pas performancës së saj të vlerësuar nga kritikët përballë Tom Cruise dhe Brad Pitt në “Interview with the Vampire”, Dunst vazhdoi të luajë në filma si “Little Women” (1994), “Jumanji” (1995), “Drop Dead Gorgeous” (1999), “The Virgin Suicides” (1999) dhe “Bring It On” (2000), përpara se të shfaqej përballë Tobey Maguire në trilogjinë e parë të “Spider-Man-it”, që filloi në vitin 2002.

Më vonë ajo luajti në “Elizabethtown” (2005), “Marie Antoinette” (2006), “Melancholia” (2011) dhe më shumë përpara rolit të saj të parë të nominuar për çmimin “Oscar” në “The Power of the Dog”, përballë bashkëshortit Jesse Plemons..

Pavarësisht nga profesioni i saj i zgjedhur, megjithatë, Dunst tha se bërja e filmave nuk është “supozuar të jetë argëtuese”, dhe në fakt ndonjëherë mund të jetë krejt e kundërta.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore