Lajme

Kompania gjermane dyshohet se ka furnizuar Rusinë me komponentë për “Novichok”


Oficerët ligjzbatues gjermanë kontrolluan të martën kompaninë kimike “Riol Chemie GmbH”, e cila dyshohet se furnizonte Rusinë me komponentë për helme veçanërisht të rrezikshme luftarake, si dhe pajisje laboratorike pa lejet e duhura.

Lajmi u bë i ditur nga botimi vendas “Bild”, duke cituar investigimin e tre agjencive gjermane.

Kompania nga qyteti Lilienthal dyshohet se ka eksportuar kimikate dhe pajisje laboratorike në Rusi më shumë se 30 herë pa lejen e duhur.

Të martën, shtatë objekte në disa shtete federale u kontrolluan.

“Ekziston dyshimi për eksport të paautorizuar të mallrave në Rusi”, tha Kai Thomas Breas, përfaqësues i zyrës së prokurorit.

Sipas hetimit të NDR-së dhe “Süddeutsche Zeitung”, mund të bëhet fjalë për eksportin e substancave kimike dhe biologjike.

Këto mund të përdoren si lëndë të para për prodhimin e helmeve luftarake – në veçanti, gazit nervor-paralitik “Novichok”.

“Riol Chemie GmbH” gjithashtu dyshohet se ka furnizuar me materiale laboratorike një prodhues rus me shumicë kimike, i cili nga ana e tij ka furnizuar pajisje për laboratorët e ushtrisë ruse dhe Shërbimit Federal të Sigurisë.

Vitet e fundit, aktivitetet e kompanisë kanë qenë me interes edhe për Zyrën e Gjermanisë për Mbrojtjen e Kushtetutës, e cila është përgjegjëse për sigurinë kombëtare.

Arsyeja për këtë ishte se Shtetet e Bashkuara e përfshinin kompaninë në listën e sanksioneve në lidhje me sulmin ndaj politikanit rus Alexei Navalny.

Në vitin 2020, Navalny u helmua me agjentin nervor “Novichok” dhe u trajtua në Gjermani.

Politikani u arrestua në aeroportin e Moskës në janar të vitit 2021 pas kthimit të tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore