Film

“Kingdom of the Planet of the Apes” tregon se ju mund t’i mësoni një ekskluziviteti të vjetër truke të reja


Shtatë vjet pas një trilogjie që përfundoi me Cezarin (Andy Serkis) që udhëhiqte kopenë e tij në tokën e premtuar, “Kingdom of the Planet of the Apes” nuk kishte saktësisht një hartë të qartë rrugore se ku dhe si të ringjallte ekskluzivitetin.

Duke pasur parasysh se kjo shtesë e fundit i tejkalon pritshmëritë, duke nderuar burimin ndërsa ndërton një aventurë muskulore dhe madje të zhytur në mendime rreth një koncepti shumë të përqendruar tek majmunët, shkruan CNN, transmeton AlbanianPost.

Duke kërcyer disa qindra vjet në të ardhmen, filmi i ri ndoshta në mënyrë të pashmangshme fillon pak ngadalë, pjesërisht sepse po fillon pothuajse plotësisht nga e para për sa i përket personazheve dhe komplotit.

Ndërsa premisa tingëllon si kulmi i thjeshtësisë – djali i një fisi të pushtuar fillon një kërkim për të gjetur dhe shpëtuar vëllezërit e tij – lentja zgjerohet për të paraqitur mundësi shtesë, megjithëse filmi qëndron bukur më vete.

Publiku, në fund të fundit, do të përcaktojë nëse “Kingdom of the Planet of the Apes”” do të lëkundet përsëri, por 56 vjet pas zbulimit befasues që përshëndeti Charlton Heston në filmin e parë, ideja është provuar jashtëzakonisht e vështirë për t’u vrarë, duke evoluar (jo gjithmonë për mirë ) në mënyra të ndryshme.

Për më tepër, këta filma tani shpërndahen nga Disney, i cili di diçka për ekskluzivitetet e filmave dhe mund të përdorë një tjetër, veçanërisht me pjesët e tjera të portofolit të tij që duken më të lëkundura vitet e fundit.

Në këtë tregim të ri, historia varet nga Noa (me zërin Owen Teague), ekzistencës paqësore të të cilit i jepet një goditje e papritur dhe e dhunshme kur forcat e Proximus Cezarit (Kevin Durand) – një majmun që dëshiron të zgjerojë mbretërinë e tij – sulmojnë, vrasin shumë dhe marrin robër të mbijetuarit.

Noa niset pas tyre, duke takuar një portokall të mençur, Raka (Peter Macon) dhe një grua njerëzore (“The Witcher’s” Freya Allan), e cila di qartë më shumë se njerëzit e egër me të cilët janë mësuar majmunët, por interesi i të cilit për Proximus dhe bashkimi me Noas në kërkimin e rrezikshëm për ta gjetur atë përfaqëson një burim misteri.

Një veteran i filmave “Maze Runner”, regjisori Wes Ball dhe shkrimtari Josh Friedman mbulojnë një terren të madh në vendosjen e gjithë kësaj, dhe ende gjejnë kohë për të hedhur në momente humori dhe homazhe të zgjuara për filmin origjinal.

Efektet vizuale janë veçanërisht të mira dhe bindëse, një domosdoshmëri kur shumica dërrmuese e personazheve përkthehen në mënyrë dixhitale, ndërsa komunikojnë duke përdorur një përzierje të gjuhës së shenjave dhe të folurit.

Magjia e vërtetë, megjithatë, vjen në marrjen e një plani kaq të njohur në drejtime që arrijnë të ndihen befasuese, duke mos rishpikur “Kingdom of the Planet of the Apes”, por duke e rigjallëruar atë në mënyra të kënaqshme, pavarësisht se i mungon ngjitësi që Serkis dha në xhirimin më të fundit.

‘Bllokbusterët’ e Hollivudit nuk janë zakonisht vendi ku dikush shkon për të parë qentë e vjetër që mësojnë truket e reja, por këta “majmunë” dëshmojnë se edhe rrëmbimi i parave të modës së vjetër nuk duhet të jetë pa zgjuarsi apo ambicie.

Nëse kjo përkthehet në një oreks për të rivizituar këtë planet, jepini meritat aty ku duhet për një kërcim drejt të panjohurës që, në pjesën më të madhe, e pengon uljen.

“Kingdom of the Planet of the Apes” do të shfaqet premierë më 10 maj në kinematë amerikane.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore