Lajme

Kina zhvillon stërvitje ushtarake rreth Tajvanit si ‘ndëshkim’


Kina ka nisur dy ditë stërvitje ushtarake rreth Tajvanit si ‘dënim i fortë’ për ‘aktet separatiste’ të ishullit të vetëqeverisur.

Stërvitjet vijnë tre ditë pas inaugurimit të Presidentit William Lai, i cili është quajtur një “ngatërrestar i rrezikshëm” nga Pekini.

Kina e sheh Tajvanin si një provincë të shkëputur që përfundimisht do të jetë nën kontrollin e Pekinit, por ishulli e sheh veten si të veçantë.

Ministria e Mbrojtjes e Tajvanit ka dënuar stërvitjet kineze si “provokime të paarsyeshme”.

Kina ka përsëritur vazhdimisht rrethimin e Tajvanit me avionë luftarakë dhe anije të marinës gjatë vitit të kaluar.

Tajvani tha se ka vënë në gatishmëri njësitë raketore, detare dhe tokësore të enjten për shkak të stërvitjeve ushtarake kineze që po kryhen rreth ishullit.

“Provokimi i paarsyeshëm i Kinës ka rrezikuar paqen dhe stabilitetin rajonal”, tha Ministria e Mbrojtjes e ishullit.

“Ky pretekst për kryerjen e stërvitjeve ushtarake jo vetëm që nuk kontribuon në paqen dhe stabilitetin në ngushticën e Tajvanit, por gjithashtu tregon natyrën e tij hegjemoniste në zemër”, thuhet në deklaratën e ministrisë.

Në fjalimin e tij të inaugurimit të hënën, presidenti i Tajvanit Lai Ching-te i bëri thirrje Pekinit të ndalojë frikësimin e tij ushtarak dhe u zotua të “as të dorëzohet dhe as të provokojë” udhëheqjen e Partisë Komuniste në kontinent.

Roja bregdetare e Kinës tha gjithashtu në një deklaratë të enjten se ata organizuan një flotë për të kryer stërvitje të zbatimit të ligjit pranë dy ishujve afër grupeve të ishujve Kinmen dhe Matsu të kontrolluara nga Tajvani, në afërsi të brigjeve kineze.

Ndërsa Kina i ka cilësuar ushtrimet si ndëshkim për rezultatin zgjedhor të Tajvanit, Partia Progresive Demokratike ka drejtuar tashmë qeverinë e ishullit për më shumë se një dekadë, megjithëse Partia Nacionaliste pro Kinës mori një shumicë prej një vendi në parlament.

Taipei raportoi një rritje të inkursioneve në ujërat dhe hapësirën ajrore tajvaneze në prag të inaugurimit të Lai.

Presidenti i ri i Tajvanit i bën thirrje Kinës të ndalojë kërcënimet e saj

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore