Lajme

Kina do të rifillojë lëshimin e vizave, e cila ka qenë shumë e kufizuar që nga pandemia


Kina do të rifillojë nga e mërkura lëshimin e pothuajse të gjitha vizave të saj për të huajt, shumë të kufizuara që nga pandemia COVID-19.

Kështu njoftoi të hënën Ambasada Kineze në Washington, një hap i ri drejt një kthimi në normalitet të kërkuar nga Pekini.

Për më tepër, vizat e lëshuara nga Pekini para datës 28 mars 2020 dhe të cilat nuk kanë skaduar ende do të rifitojnë vlefshmërinë e tyre dhe do t’u ofrojnë përsëri mbajtësve të tyre mundësinë e hyrjes në Kinë, tha ambasada në një njoftim për shtyp.

Kina gjithashtu do të rivendosë mundësitë e hyrjeve të caktuara pa viza, duke përfshirë ato në ishullin turistik të Hainan ose ato që lejohen të lundrojnë pasagjerët që telefonojnë në Shangai.

Pas tre viteve të disa prej kufizimeve më të rrepta në botë, të cilat kanë prekur rëndë ekonominë e saj dhe përfunduan duke ndezur protesta në të gjithë vendin, Kina dhjetorin e kaluar hoqi papritur shumicën e masave të saj për të luftuar pandeminë.

Më pas, në janar, autoritetet kineze hoqën karantinën e detyrueshme për udhëtarët nga jashtë, një nga masat më emblematike të strategjisë së qeverisë “zero Covid”.

Këshilli i Ministrave në Shqipëri miratoi në muajin shkurt marrëveshjen me qeverinë e Republikës Popullore të Kinës, për heqjen e ndërsjellë të vizave për mbajtësit e pasaportave të zyrtarëve publikë dhe pasaportave të zakonshme.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore