Lajme

Kherson është çliruar, por ende nuk është i lirë


Të veshur me të verdha dhe blu, fëmijët u mblodhën në sheshin kryesor të Khersonit për t’u kërkuar ushtarëve që të shkruanin një autograf mbi flamujt e tyre.

Që kur ushtarët ukrainas mbërritën javën e kaluar, banorët e Khersonit – qyteti i parë ukrainas që ra nën pushtimin rus dhe i vetmi kryeqytet rajonal – kanë qenë të gëzuar.

Makinat qarkullojnë në qendër të qytetit duke shpalosur himnin kombëtar të Ukrainës të ndaluar më parë.

Jeta nën sundimin e armikut ishte rraskapitëse.

Ushqimi ishte i pakët, i shtrenjtë, dhe katër lokacione që përmbanin dhoma të supozuara torture janë zbuluar nga prokurorët në qytet, me tre të tjera të gjetura në rajonin më të gjerë.

Aktivistët dhe partizanët thonë se janë fshehur.

Një akuzë për të qenë pro-ukrainas mund të çojë në rrahje, goditje elektrike ose t’ju kushtojë jetën.

“Kam qëndruar në shtëpi gjatë tetë muajve dhe madje kam shëtitur qenin tim në oborr”, tha Maryna Zinevich, 54 vjeç, e cila ndihmoi në drejtimin e një organizate që prodhonte rrjeta dhe çorape për ushtarët ukrainas para luftës.

Ish-ushtari, Maksym Nehrov, 45 vjeç, tha se ai u ndalua për tre javë më 15 mars në një ish-stacion policie.

Sipas tij, robëruesit rusë i lidhën kapëse dhe tela në veshët e tij për ta goditur me mjete elektrike gjatë marrjes në pyetje.

Ai dëgjoi se të tjerët nuk ia dolën kurrë nga paraburgimi.

Crimean Tatar soldier known by call sign “Warrior” poses in Kherson’s main square.

“Ne e dimë se më shumë se 869 njerëz u burgosën këtu”, tha Volodymyr Kaluha, një përfaqësues i prokurorisë rajonale të Khersonit, jashtë një dhome magazinimi.

Muret brenda janë të skalitura me shkronjën Z ​​dhe “Zeila, ne po vijmë”, një mesazh rus që përdor një term nënçmues për presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Policia tha se ata janë gjithashtu në dijeni të 50 varreve në varrezat lokale dhe ata planifikojnë t’i zhvarrosin ato për të hetuar se çfarë ka ndodhur.

Qindra trupa u varrosën pranë kryeqytetit dhe qytetit më të madh në lindje pasi forcat ruse u dëbuan, duke treguar shenja torture në ato që organet ndërkombëtare i kanë përshkruar si krime të mundshme lufte.

Tani që rusët janë larguar, duke u tërhequr përtej lumit Dnipro në pozicione mbrojtëse në pjesën lindore të rajonit, ndjenja pro-ukrainase nuk ka qenë kurrë më e fortë në një qytet që – në pjesën më të madhe – flet rusisht.

Djemtë e vegjël tani vrapojnë nëpër rrugë me armë lodrash, të veshur si idhujt e tyre të rinj: ushtarët ukrainas.

Ministri rus i Mbrojtjes, Sergey Shoigu, njoftoi javën e kaluar se kishte dhënë urdhër për të tërhequr trupat nga pozicioni i tyre i ekspozuar në bregun perëndimor të lumit, një goditje psikologjike për një vend që ka pasur pak përparime ushtarake në nëntë muaj luftime.

Rusia kishte shpresuar të përdorte Kherson si një bazë të sigurt për të shtyrë drejt perëndimit, duke përfshirë zhvendosjen e familjeve të pjesëtarëve të shërbimit rus – pjesë e planeve të presidentit rus Vladimir Putin për të rusifikuar zonën.

Në vend të kësaj, rusët dhe ata që bashkëpunuan me ta u panë duke u përplasur me varka përtej lumit këtë javë, duke shtrënguar çantat e mbushura me nxitim në një panik për të shmangur arrestimin nga autoritetet ukrainase.

Megjithatë, zona nuk është ende plotësisht e sigurt.

Sara, 12, stands in Kherson’s main square.

Bumi i armëve hyrëse dhe dalëse jehon në ajër dhe të mërkurën, një person u vra kur një raketë goditi një ndërtesë banimi.

Kholod tha se njësia e tij gjeti dhe arrestoi rusë “të dehur dhe budallenj” të fshehur në pyll të dielën, ndërsa dëshmitarët okularë thanë se një grup ushtarësh rusë të veshur si civilë ukrainas u kapën në sheshin kryesor nga ushtria gjatë fundjavës.

Kherson i çliruar mendohet të jetë ndër rajonet më të minuara në Ukrainë, me 5 mijë eksplozivë, përfshirë mina dhe predha të paeksploruara, të gjetura dhe të shkatërruara në pesë ditët e para të kontrollit ukrainas.

Më shumë se 100 njerëz po punojnë për të pastruar zonën, duke hapur linjat rrugore dhe hekurudhore midis Kherson dhe Mykolaiv, një qytet i madh ukrainas në lindje.

Përveç sigurimit të zonës, rruga e gjatë e vështirë drejt rimëkëmbjes përfshin riinstalimin e energjisë elektrike, gazit dhe furnizimit me ujë, ndërsa dimri i Ukrainës bëhet shumë i ftohtë.

Autoritetet Kherson kanë instaluar një lidhje interneti Starlink në sheshin kryesor dhe stacionin e trenit, por nuk ka asnjë lidhje telefonike apo interneti diku tjetër në qytet.

Raftet e supermarketeve janë pothuajse të zhveshura, me shumicën e produkteve të mbetura nga Rusia dhe një shishe të vogël me ujë popullor gjeorgjian që kushton deri në 125 hryvnia (3.39 dollarë).

Marrë nga “Foreign Policy”, përshtatur për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore