Shqipëria

Këshilla ekspertësh: Ndërroni Kroacinë me Rivierën shqiptare


Nëse jeni në gjueti të pushimeve, atëherë mos kërkoni më tej.

Ekspertët e udhëtimeve në “Time Out Magazine” kanë përpiluar një listë me xhevahirë të çmuar të fshehur, pika të nënvlerësuara, një grup vendesh që mund të mos i kishit menduar, por janë padyshim më të lira dhe potencialisht edhe më të mira se destinacionet që kishit në mendje.

Duke filluar me…

1. Ndryshoni bregdetin gjithnjë e më popullor të Kroacisë me Rivierën Shqiptare

Nëse po kërkoni të kapërceni turmat dhe të kurseni para, ekipi i udhëtimit i “Time Out” rekomandon Dhërmiun, një qytet i vogël në rivierën shqiptare.

Shqipëria po tërheq një numër në rritje të vizitorëve të verës nga e gjithë Evropa.

Është pika e re e nxehtë për t’u zbuluar në vitin 2023.

Gjithashtu ia vlen të vizitohet në dimër për të parë qytetet më të vogla malore, të cilat kanë disa vende shkëlqyera për sportet dimërore me çmime që vështirë t’i gjeni diku tjetër në Evropë.

Kursime, Shqipëria kundër Kroacisë: deri në 60% në koston e një vakti.

2. Bregu i Amalfit është padyshim mahnitës, por po ashtu është edhe Bregu më pak i njohur Pontine në jug të Romës

Zgjedhja e një bregdeti më pak të vizituar në vend të klasikëve gjithnjë e më të njohur mund të ndihmojë në kursimin e parave dhe gjithashtu të keni një përvojë më të relaksuar dhe ekskluzive. Bregu Pontine është vendi ku shkojnë italianët, por është vështirë të njihet jashtë vendit.

Ka shumë më pak gjasa që të ndani plazhet me turistët dhe fshatrat dhe qytetet ndihen sikur janë nga një epokë tjetër.

Është një pjesë e Italisë autentike – pa çmimet e fryra që do të gjeni në pikat e nxehta turistike.

Kursimet Pontine vs Amalfi Coast: Kostoja e një vakti lokal mund të jetë deri në 50% më pak.

3. Për një pushim në qytet, zgjidhni kryeqytetin e Bosnje dhe Hercegovinës, Sarajevën në vend të Amsterdamit.

Amsterdami është pothuajse gjithmonë në mesin e dhjetë qyteteve më të vizituara në botë.

Por Sarajeva kurrë se ka arritur këtë.

Kostoja e të ngrënit dhe të pirit atje është ndër më të ulëtat, do ta gjeni në Evropë, duke ju dhënë mundësinë për të ngrënë në restorante të nivelit të lartë dhe për të kursyer para.

Dhe është një qytet mahnitës me pamje të jashtëzakonshme, një kulturë vërtet unike dhe një energji mikpritëse.

Kursimet e Sarajevës kundër Amsterdamit: Një vakt në Sarajevë është deri në 68% më lirë dhe një birrë vendase kushton deri në 60% më pak.

4. Ndërsa jeni në Barcelonë, sigurohuni që të shkoni në Girona.

Barcelona është një vend fantastik që vazhdon të tërheqë shumë vizitorë.

Pra, ndërsa jeni atje për disa ditë, pse të mos hipni në Girona për një ditë.

Është më pak se një orë larg me tren dhe ka rrugë të pabesueshme mesjetare dhe një skenë ushqimi të këndshme, por të përballueshme – plus kënaqësinë e vizitës diku që është ende jashtë hartës kryesore turistike.

Kursime Girona vs Barcelona: një vakt me tre pjata mund të jetë deri në 17% më i lirë dhe birra lokale deri në 25% më e lirë.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore