Lajme

Intel zhvlerësohet në treg me një rekord prej 8 miliardë dollarësh


Aksionet e kompanisë “Intel Corp” ranë me rreth 8 miliardë dollarë nga parashikimet për një humbje fitimi, pasi prodhuesi amerikan i çipave ka frikë nga një ngadalësim i kërkesës për kompjuterë personalë.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “Reuters”.

Kompania postoi një humbje befasuese në tremujorin e parë dhe parashikimi i të ardhurave të saj erdhi në 3 miliardë dollarë nën pritshmëritë, pasi ajo gjithashtu u përball me ngadalësimin e rritjes në biznesin e saj të qendrave të të dhënave.

Aksionet e Intel ranë 6.4 për qind, ndërsa rivalët Advanced Micro Devices (AMD) dhe Nvidia (NVDA) e përfunduan seancën me rritje përkatësisht 0.3 për qind dhe 2.8 për qind.

Furnizuesi Intel KLA Corp ra me 6.9 për qind pas parashikimit të tij zhgënjyes.

Perspektiva e dobët nënvizon sfidat me të cilat përballet Shefi Ekzekutiv Pat Gelsinger, i cili po përpiqet të rivendosë dominimin e Intel në sektor duke zgjeruar prodhimin me kontratë dhe duke ndërtuar fabrika të reja në SHBA dhe Evropë.

Kompania ka humbur në mënyrë të qëndrueshme pjesën e tregut ndaj rivalëve të tillë si AMD, e cila përdor prodhuesit e çipave me kontratë si TSMC e Tajvanit për të prodhuar çipa përpara teknologjisë së Intel.

Intel, e cila planifikon të ulë kostot me 3 miliardë dollarë këtë vit, gjeneroi 7.7 miliardë dollarë para në dorë nga operacionet në tremujorin e katërt dhe pagoi një divident prej 1.5 miliardë dollarësh.

Sipas vlerësimeve, shpenzimet e kompanisë në vitin 2023 do të jenë rreth 20 miliardë dollarë, analistët mendojnë se kompania duhet të marrë në konsideratë uljen e dividentëve.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore