Lajme

Industria gjermane e mbrojtjes në kulmin e prodhimit për shkak të agresionit rus


Pas pushtimit rus të Ukrainës, që shkaktoi reagimin e qeverisë gjermane, industria e mbrojtjes po përjeton një bum prodhimi.

Kështu thuhet në një artikull të kompanisë “Bloomberg”.

Tre ditë pas pushtimit të plotë të Ukrainës nga Rusia në shkurt 2022, kancelari Olaf Scholz njoftoi një “pikë kthese” në një seancë urgjente të parlamentit.

Më pas, për të ndihmuar Ukrainën, u hoq ndalimi afatgjatë për dërgimin e armëve në zonat e konfliktit dhe u krijua një fond special në vlerë prej 100 miliardë eurosh për modernizimin e pajisjeve të Bundeswehr-it (Forcat e Armatosura gjermane).

Në fund të fundit, Gjermania më në fund i ka dëgjuar thirrjet ndërkombëtare për të përmbushur objektivin e NATO-s për shpenzimet e mbrojtjes prej 2 për qind të PBB-së.

Prodhimi u rrit dhe aksionet e kompanive komplekse ushtarako-industriale filluan të rriten.

Në veçanti, aksionet e Rheinmetall janë pothuajse trefishuar, duke e çuar vlerën e saj në treg mbi 10 miliardë euro.

Në mars, kompania raportoi fitime rekord dhe një grumbull të madh porosish prej 26.6 miliardë eurosh.

Hensoldt raportoi porosi rekord prej 5.4 miliardë euro në shkurt, duke thënë se agresioni i Rusisë kishte rikthyer kërkesën për një industri efikase të mbrojtjes.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore