Lajme

HSBC-ja blen degën britanike të SVB-së për 1 paund


Dega në Mbretërinë e Bashkuar e bankës së falimentuar të Kalifornisë Silicon Valley Bank (SVB) i është shitur gjigantit bankar britanik HSBC për 1 paund, sipas deklaratave të njëkohshme nga Thesari i Mbretërisë së Bashkuar dhe HSBC të hënën.

“Banka HSBC UK, dega britanike e gjigantit bankar, blen Silicon Valley Bank UK Limited (SVB UK) për shifrën simbolike 1 paund”, shkruan banka britanike në deklaratën e saj për shtyp.

Thesari Britanik shtoi se klientët e SVB-së në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë në gjendje të përdorin depozitat dhe shërbimet e tyre bankare normalisht nga e hëna.

Që nga 10 marsi, SVB UK mbajti hua prej rreth 5.5 miliardë paundë dhe depozita prej rreth 6.7 miliardë paundë, sipas HSBC-së, e cila thotë se “asetet dhe detyrimet e shtëpive të nënave të SVB UK janë të përjashtuara nga transaksioni”.

Autoritetet financiare britanike vepruan me urgjencë gjatë gjithë fundjavës pas shpalljes së falimentimit të SVB-së, në mënyrë që të qetësojnë tregjet dhe të përpiqen të kufizojnë dëmin për sektorin e teknologjisë, për të cilin kjo dosje falimentimi përbën një “rrezik serioz”, pranoi ministri i Financave Jeremy Hunt.

Autoritetet amerikane nga ana e tyre njoftuan të dielën një sërë masash për të siguruar individët dhe bizneset për qëndrueshmërinë e sistemit bankar amerikan.

Në veçanti, ata do të garantojnë tërheqjen e të gjitha depozitave nga banka e falimentuar SVB.

Përveç SVB-së, ata do të lejojnë akses në të gjitha depozitat e një institucioni tjetër, Signature Bank, e cila u mbyll automatikisht nga rregullatori, për habinë e të gjithëve.

Rezerva Federale (Fed) – banka qendrore e SHBA – ka rënë gjithashtu dakord të japë fondet e nevojshme për bankat e tjera që kanë nevojë për to për të përmbushur kërkesat për tërheqje nga klientët e tyre.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore