Lajme

Hamasi nga Rafahu shënjestron Tel Avivin, pse tani


Tel Avivi nuk ishte në shënjestër të Hamasit për katër muaj.

Në kohën e drekës, tetë raketa u lëshuan nga Rafahu në Tel Aviv dhe në pjesën qendrore të Izraelit, shtatë prej të cilave u kapën nga kupola e sofistikuar e hekurt (Iron Dome), sistemi i mbrojtjes kundërajrore të shtetit hebre.

Njëri goditi Herzliya, duke plagosur lehtë një grua që ndodhej në shtëpi.

Sulmit nuk i kanë paraprirë as sirenat paralajmëruese dhe as alarmi automatik që mbërrin në celularë, kështu që ndërsa në qiell u dëgjuan shpërthime dhe papritur u shfaqën re tymi gri nga përgjimi, njerëzit në rrugë vrapuan për t’u strehuar brenda dyqaneve dhe tenda.

Ajo zgjati disa sekonda.

Pjesë raketash ranë në lagjen veriore të Ra’anana dhe midis qyteteve Petah Tikva dhe Bnei Brak.

Dy gra, të moshës 52 dhe 30 vjeç, u plagosën nga predha teksa po përpiqeshin të arrinin në strehimore dhe u transportuan në spitalin Meir.

“Ne nisëm një sulm të madh me raketa në Tel Aviv si përgjigje ndaj masakrës sioniste të civilëve”, raportuan në Telegram zëdhënësit e brigadave al-Qassam, krahu ushtarak i Hamasit.

Sipas Forcave të Mbrojtjes izraelite (IDF), megjithatë, është përgjigja ndaj operacionit ushtarak në terren që neutralizoi një vend të rëndësishëm të prodhimit të raketave në zonën Rafah.

Prandaj, raketat u lëshuan nga qendra e Rafah-ut dhe kjo është domethënëse.

Nuk është hera e parë që milicët qëllojnë nga qyteti i rrethuar, por kohët e fundit ata kurrë nuk kishin qëlluar mbi Tel Aviv.

Sulmi vjen në fund të një jave në të cilën u fol shumë për Rafahun, sepse ishte objekt i urdhrit të Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për Izraelin që të ndalonte menjëherë çdo operacion ushtarak që mund të shkaktonte dëm për civilët palestinezë.

Një urdhër që Netanyahu nuk duket i gatshëm ta respektojë, duke qenë se të premten, menjëherë pas vendimit të gjykatës më të lartë të OKB-së, në Rafah ndodhën bomba të tjera.

Qyteti në jug të Rripit të Gazës, këndi i fundit urban ende i pa pushtuar plotësisht nga ushtria, është në qendër të një debati midis kryeministrit izraelit dhe Joe Biden, aleatit të tij kryesor.

Presidenti amerikan po bën presion që trupat të mos hyjnë në Rafah, në mënyrë që të mos përkeqësohet situata tashmë katastrofike humanitare dhe numri i të vdekurve, por Netanyahu, i tërhequr zvarrë nga radikalët që mbështesin qeverinë e tij, ai dëshiron të ecë përpara.

Nuk është rastësi që ministri Ben Gvir, menjëherë pas sulmit të sotëm, shkroi në media sociale “Rafah, me plot forcë”.

Marrë nga “La Repubblica”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore