Aplikacione

Google prezanton Android 14


Google ka publikuar Android 14, një version të ri të sistemit operativ për pajisjet Android. Kompania është përpjekur të ofrojë një përvojë më të personalizuar dhe të pasur me veçori për përdoruesit e saj.

Fokusi kryesor i Android 14 është personalizimi. Përdoruesit kanë më shumë mundësi për të personalizuar ekranin me shkurtesa të personalizuara.

Sistemi gjithashtu sjell përmirësime në cilësinë e fotografive dhe videove me teknologjinë Ultra HDR. Kjo siguron ngjyra më të thella dhe më të ndritshme.

Android 14 set to block certain outdated apps from being installed :  r/privacy

Android 14 prezanton edhe platformën Health Connect, që mundëson gjurmimin e aktivitetit. Për më shumë transparencë, Android 14 ka rregulla të reja për ndarjen e të dhënave personale me aplikacionet.

Në aspektin e qasjes, Android 14 ofron veçori të reja për personat me dëmtime të shikimit dhe të dëgjimit.

Android 14 është tashmë i disponueshëm për pajisjet Pixel, dhe pritet që Android të fillojnë së shpejti të ofrojnë këtë version të ri të sistemit operativ për telefonat e tjerë. Ky përditësim premton të sjellë një përvojë më të personalizuar dhe të pasur me veçori për përdoruesit e pajisjeve Android.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore