Lajme

Gjermania thotë se respekton ICC-në, por se Izraeli ka të drejtë të mbrojë veten


Ministria e Jashtme e Gjermanisë ka thënë se Berlini respekton pavarësinë dhe procedurat e ICC-së si të gjitha gjykatat e tjera ndërkombëtare.

Por theksoi s aplikimi i njëkohshëm për urdhër-arrest kundër udhëheqësve të Hamasit dhe zyrtarëve izraelitë ka krijuar një përshtypje të rreme të një ekuivalence.

Ajo shtoi se Izraeli ka të drejtë të mbrojë veten për aq kohë sa zbatohet ligji ndërkombëtar humanitar dhe detyrimet e tij.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore