Lajme

Gazetarja australiane u lirua nga paraburgimi në Kinë


Gazetarja Cheng Lei është rikthyer në shtëpi në Australi pas më shumë se tre vitesh ndalim në Kinë.

“Ajo u prit në aeroport nga ministrja e Jashtme Penny Wong”, tha kryeministri i Australisë Anthony Albanese, duke njoftuar lirimin e saj.

Cheng Lei, 48 vjeçe, punonte si reportere biznesi për stacionin televiziv shtetëror kinez në gjuhën angleze CGTN kur u arrestua më 13 gusht 2020.

Ajo u akuzua më vonë për “furnizimin e paligjshëm të sekreteve shtetërore jashtë shtetit”.

Akuzat e saj nuk u bënë kurrë publike.

Cheng u lirua pasi marrëdhëniet e ftohta midis Kanberrës dhe Pekinit duket se po shkrihen. Tensionet midis dy vendeve u thelluan gjatë pandemisë, gjë që çoi në një ndalim kinez të eksporteve australiane si elbi, qymyri dhe druri. Ato blloqe u hoqën në fillim të këtij viti, shenjat e para të një lehtësimi gradual të ngërçit diplomatik.

Të mërkurën, pas lirimit të Cheng, Albanese tha se kjo do të lehtësonte udhëtimin e tij në Kinë në një “kohë të rënë dakord reciprokisht” këtë vit.

Ai shtoi se Cheng është ribashkuar me dy fëmijët e saj në Melburn.

Ai vuri në dukje se çështja e saj “u përfundua përmes proceseve ligjore në Kinë”.

Pas arrestimit të saj në Kinë, Cheng i kaloi gjashtë muajt e parë të paraburgimit në izolim pa akuza.

Marsin e kaluar, ajo u gjykua në fshehtësi në një gjykatë kineze. Ambasadori i Australisë në Kinë, Graham Fletcher, u përpoq pa sukses të fitonte hyrjen në gjykatë për të dëshmuar procedurat. Familja e saj gjithashtu nuk i dinte akuzat me të cilat përballej.

Ministria e Sigurisë Shtetërore e Kinës tha të mërkurën se zonja Cheng u deportua pasi kreu një dënim prej dy vjet e 11 muaj. Ajo u deklarua fajtore për akuzat e saj, shtoi ajo. Pekini nuk ka thënë se kur u dënua. Por ka të ngjarë që koha që zonja Cheng kaloi në paraburgim para se të gjykohej në fillim të vitit të kaluar, po llogaritet në dënimin e saj.

E lindur në Kinë, Cheng emigroi me familjen e saj në Melburn, Australi, kur ishte 10 vjeçe që babai i saj të ndiqte një program doktorature. Ajo më vonë u kthye në Kinë dhe iu bashkua CGTN në 2012.

Në gusht, ajo foli publikisht për herë të parë për burgosjen e saj në një letër të hapur drejtuar popullit të Australisë, e cila i ishte diktuar një grupi diplomatësh që ishin në gjendje të flisnin me të çdo muaj.

“Më mungon dielli. Në qelinë time, rrezet e diellit shkëlqejnë përmes dritares, por unë mund të qëndroj në të vetëm për 10 orë në vit. Nuk mund ta besoj se e shmanga diellin kur jetoja në Australi. Ndoshta do të bjerë shi dy javët e para që do të kthehem në Melburn”.

Disa kritikë e kanë akuzuar prej kohësh Kinën për përdorimin e të burgosurve si pazare politike.

Kanadezët Michael Kovrig dhe Michael Spavor u arrestuan gjithashtu në Kinë midis 2018 dhe 2021, të akuzuar për spiunazh.

Ata u liruan disa orë pasi kërkesa e SHBA-ve për ekstradim kundër shefes financiare të Huawei, Meng Wanzhou u hoq, megjithëse Pekini mohoi çdo lidhje midis dy çështjeve.

Një tjetër australian, Yang Hengjun, mbetet i burgosur në Kinë nën akuzat e sigurisë kombëtare.

Ai u akuzua në gusht 2019 për spiunazh dhe u gjykua në maj 2021. Ai nuk është dënuar zyrtarisht.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore