Film

Felicity Huffman thyen heshtjen, flet mbi skandalin e pranimit në kolegj të vajzës së saj


Aktorja amerikane, Felicity Huffman më në fund ka folur për skandalin e pranimit në kolegj publik të vajzës së saj, Sophia Grace Macy.

Ylli i “Desperate Housewives” në një intervistë me ABC7 Eyewitness News, pranoi se ajo e dinte se ishte “çmendur” në atë kohë.

“Njerëzit supozojnë se unë hyra në këtë duke kërkuar një mënyrë për të mashtruar sistemin dhe për të bërë marrëveshje kriminale proverbiale në rrugicat e pasme, por nuk ishte kështu”, tha ajo.

Huffman, 60 vjeçe, shpjegoi se ajo kishte punuar me këshilltarin e supozuar të kolegjit William “Rick” Singer – i cili u dënua përfundimisht për të qenë truri pas skemës – dhe “i besoi atij në mënyrë implicite”.

“Ai rekomandonte programe dhe tutorë dhe ishte ekspert. Dhe pas një viti, ai filloi të thoshte: Vajza juaj nuk do të hyjë në asnjë nga kolegjet që ajo dëshiron, dhe kështu e besova”, kujton ajo.

Aktorja u deklarua fajtore në maj të vitit 2019 për pagimin e 15 mijë dollarëve për të falsifikuar rezultatet SAT të vajzës së saj.

“Kur ai filloi ngadalë të paraqiste skemën kriminale, dukej sikur kjo ishte alternativa ime e vetme për t’i dhënë vajzës sime një të ardhme, dhe e di që mendja e pasme është 20/20, por më dukej sikur do të isha një nënë e keqe nëse do ta bëja’ të bëjë atë. Pra, e bëra”, tha ajo.

“Më dukej sikur duhej t’i jepja vajzës sime një shans për një të ardhme që do të thoshte se duhej të shkelja ligjin”, shtoi ajo.

Huffman pranoi se kishte mendime të dyta teksa kujtonte se e kishte çuar vajzën e saj Sophia Grace Macy për të marrë provimin SAT në dhjetor të vitit 2017.

“Ajo po shkonte, ‘A mund të marrim akullore më pas? Unë kam frikë nga testi. Çfarë mund të bëjmë që është argëtuese?” Dhe vazhdova të mendoja opsionin e kthimit.

Ylli i “Transamerica” u arrestua në mars të vitit 2019 së bashku me dhjetëra prindër të tjerë të shquar dhe të famshëm, përfshirë Lori Loughlin, pas një hetimi të njohur si “Operacioni Varsity Blues”.

“FBI hyri në shtëpinë time. Ata i zgjuan vajzat e mia nën kërcënimin e armës”, tregoi ajo, duke shtuar se “mendonte se ishte një mashtrim”.

“U drejtova fjalë për fjalë një prej njerëzve të FBI-së, me një xhaketë dhe një armë, dhe i pyeta, ‘A është kjo një shaka?’”.

Ndërsa shikonte prapa në rolin e saj në skandal, Huffman i kërkoi falje “komunitetit akademik” dhe studentëve që “sakrifikojnë dhe punojnë shumë për të arritur atje ku po shkojnë në mënyrë legjitime”.

Fituesja e “Emmy-t” u dënua në shtator të vitit 2019 me 14 ditë burg, 30 mijë dollarë gjobë dhe 250 orë shërbim në komunitet.

Ajo shërbeu vetëm 11 ditë pas hekurave dhe doli vullnetare në një organizatë të dedikuar për të ndihmuar gratë e dikurshme të burgosura të rindërtonin jetën e tyre.

Vajza e Huffman, Sophia, tani 23 vjeçe, u pranua përfundimisht në programin e teatrit të Universitetit Carnegie Mellon në prill 2020 pasi rifilloi SAT dhe hyri vetë.

E nominuara për Oscar dhe bashkëshorti i saj 26-vjeçar, ylli i “Shameless”, William H. Macy, i cili nuk u akuzua në lidhje me skemën, kanë gjithashtu një vajzë 21-vjeçe Georgia.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore