Lajme

Evropa e prekur nga kushtet ekstreme të motit, ka ardhur “epoka e vlimit global”


Valët rekord të të nxehtit dhe thatësirat, zjarret shkatërruese të pyjeve, shirat e dendur dhe stuhitë e breshërit në të gjithë Evropën rrezikojnë jetë njerëzish, dëmtojnë infrastrukturën dhe ndikojnë në turizmin, të korrat dhe ekonominë, thuhet në tekstin e përbashkët të agjencive të lajmeve AFP, AGERPRES, ANSA, dpa, EFE, Europa Press.

Disa qeveri kanë vendosur rregulla për të garantuar sigurinë e punëtorëve të tyre dhe po bëjnë thirrje për masa rigoroze për të luftuar ndryshimet klimatike.

Në vendet mesdhetare që janë veçanërisht të pëlqyera nga turistët, si Spanja, Italia dhe Greqia, temperaturat vende-vende kanë kaluar 40 gradë Celsius dhe priten valë të tjera të të nxehtit.

Zona e Mesdheut është klasifikuar prej kohësh si një vatër e ndryshimeve klimatike nga Paneli Ndërqeveritar i Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike (IPCC).

Korriku duhet të jetë muaji më i nxehtë në mijëra vitet e fundit, njoftuan klimatologët nga Organizata Botërore Meteorologjike (WMO) dhe Shërbimi Evropian i Ndryshimeve Klimatike Copernicus pas analizimit të të dhënave deri më 23 korrik.

Shkencëtarët nga World Weather Attribution Initiative thanë se valët e të nxehtit që goditën pjesë të Evropës dhe Amerikës së Veriut në korrik do të ishin pothuajse të pamundura pa ndryshimet klimatike të shkaktuara nga njeriu.

Vitin e kaluar, më shumë se 60 mijë njerëz vdiqën në Evropë për shkak të nxehtësisë ekstreme, sipas Hans Kluge, drejtori i Organizatës Botërore të Shëndetësisë për Evropën, i cili tha se numri i vdekjeve nga nxehtësia ekstreme “do të rritet nga viti në vit”.

Evropa në dy ekstreme

Edhe pse moti në Gjermani dhe Evropën veriore ishte më pak i ngrohtë se zakonisht këtë korrik, valët e të nxehtit në Amerikën e Veriut, Azi dhe Evropën Jugore rritën mesataren globale.

Greqia po lufton me zjarret shkatërruese të pyjeve të shkaktuara nga nxehtësia ekstreme në ishujt Evia, Korfuz dhe Rodos.

Mijëra njerëz u evakuuan. Sipas Komisionit Evropian, vendet e Bashkimit Evropian kanë mbështetur Greqinë me gati 500 zjarrfikës dhe shtatë avionë të vendosur në zona të ndryshme të vendit.

Përveç Greqisë, edhe vendet e tjera të Evropës si Turqia, Spanja, Portugalia, Italia dhe Franca po përballen me temperatura anormale të larta.

Në Turqi, temperaturat rreth detit Egje dhe Mesdhe janë deri në 8 gradë mbi nivelin e zakonshëm për këtë periudhë të vitit, sipas shërbimit meteorologjik.

Zjarret shkaktuan shpërthimin e minave tokësore pranë qytetit të Dubrovnik-ut në jug të Kroacisë, njoftuan mediat lokale.

Spanja ka shmangur zjarret e mëdha deri më tani këtë verë, por vendi ka pësuar një thatësirë të shkaktuar nga temperaturat e larta dhe muajt e mungesës së shiut.

Pas pranverës së dytë më të thatë në 62 vjet, disa zona, si dy rajonet më të populluara të Andaluzisë dhe Katalonjas, janë goditur nga nivele kritike të ulëta të ujit në rezervuarë dhe vende të tjera depozitimi.

Ndërkohë, shumë vende dhe rajone evropiane përjetuan ngjarje të tjera ekstreme të motit, si stuhi me shi dhe erë ekstreme.

Për shembull, Bosnja dhe Hercegovina përjetoi përmbytje dhe përrenj të shkaktuar nga reshjet e mëdha në maj dhe qershor, të cilat u pasuan nga vala e parë e të nxehtit, e cila u ndërpre nga stuhitë dhe erërat e forta.

Stuhia shkaktoi dëme të mëdha materiale sidomos në veri, por edhe në zonat jugore të Bosnjë-Hercegovinës.

Ndërsa vitin e kaluar në këtë kohë Sllovenia po luftonte me zjarret më të këqija në historinë e saj, këtë vit ajo u përball me stuhi jashtëzakonisht të forta.

Serbia u godit nga stuhi dhe breshër që dëmtuan të mbjellat, infrastrukturën, makinat dhe ndërtesat e banimit.

Italia përjetoi stuhi shiu, tornado dhe breshër të madh në veri, dhe nxehtësi të fortë dhe zjarre shkatërruese në qendër dhe jug.

Vendi është përballur me zjarret vdekjeprurëse dhe shkatërruese në jug dhe stuhitë po aq vdekjeprurëse në veri, që kanë vrarë të paktën shtatë njerëz dhe kanë shkaktuar dëme serioze në pronë, infrastrukturë dhe të korra.

Shumica e zjarreve u ndezën nga zjarrvënie, thanë prokurorët.

Marrë dhe përshtatur nga Al Jazeera për Albanian Post

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore