Lajme

Emërohet ministri i ri i jashtëm iranian


Kabineti qeveritar i Iranit emëroi të hënën zëvendësministrin e Jashtëm Ali Bagheri Kani si ushtrues detyre të ministrit të Jashtëm pas vdekjes së Hossein Amirabdollahian në një aksident ajror.

Ai pason një takim të tre degëve të qeverisë së Iranit – ekzekutiv, legjislativ dhe gjyqësor.

Nënkryetari i parë Mohammad Mokhber pritet të marrë detyrën si president. Kushtetuta e Iranit thotë se zëvendëspresidenti i parë merr detyrën për një periudhë të përkohshme prej 50 ditësh nëse një president vdes në detyrë.

Mokhber i tha televizionit shtetëror se ata do të ndiqnin rrugën e Presidentit Raisi në “përmbushjen e detyrave të caktuara pa asnjë ndërprerje”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore