Lajme

Ekstremi i djathtë do të udhëheqë një qark për herë të parë në Gjermani


Një kandidat i ekstremit të djathtë të Alternativës për Gjermaninë (AfD) fitoi një votim të dielën për t’u bërë një udhëheqës qarku në ekonominë më të madhe të Evropës për herë të parë.

Ky shihet si një përparim për partinë që ka arritur nivele rekord në sondazhet kombëtare.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia britanike “Reuters”.

AfD-ja 10-vjeçare, me të cilën partitë kryesore të Gjermanisë refuzojnë zyrtarisht të bashkëpunojnë për shkak të pikëpamjeve të saj radikale, fitoi një balotazh në distriktin Sonneberg në shtetin lindor të Turingisë me kandidatin e saj që mori 52.8 për qind të votave.

Ky është suksesi i fundit për partinë, e cila po kalon një valë pakënaqësie popullore me koalicionin e vështirë të kancelarit socialdemokrat Olaf Scholz me të Gjelbrit dhe Demokratët e Lirë (FDP), i cili është i rrëmbyer nga grindjet e brendshme mbi politikën dhe buxhetin.

Me 19 për qind-20 për qind, pas konservatorëve të opozitës, AfD po prek frikën e votuesve për recesionin, migrimin dhe tranzicionin e gjelbër, thonë analistët.

Madje planifikon të emërojë një kandidat për kancelar në zgjedhjet federale të vitit 2025.

Ndërsa partitë e ekstremit të djathtë kanë fituar terren në Evropë, forca e AfD-së është veçanërisht e ndjeshme në Gjermani për shkak të së kaluarës naziste të vendit.

Veçanërisht e fortë në ish-lindjen komuniste, sondazhet sugjerojnë se partia mund të fitojë tre vota të shtetit lindor vitin e ardhshëm.

Një fitore e qartë për Robert Sesselmann të AfD-së në qarkun, i cili ka vetëm rreth 56 mijë banorë, dërgon një sinjal në Berlin, thonë analistët, veçanërisht pasi të gjitha partitë e tjera në Sonneberg bashkuan forcat në një front kundër tij.

Partia kundërshton sanksionet ekonomike kundër Moskës për luftën në Ukrainë dhe kundërshton se aktiviteti njerëzor është një shkak i ndryshimeve klimatike.

E formuar një dekadë më parë si një parti kundër euros, popullariteti i saj u rrit pas krizës së emigrantëve të vitit 2015 dhe hyri në parlament në vitin 2017, duke u bërë opozita zyrtare.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore