Lajme

E ardhmja e udhëtimeve në epokën e Covid-19


Çfarë duhet të dimë?

Ne mund të mos dimë shumë për kohën kur do të jetë e sigurt të rifillojmë udhëtimet ndërkombëtare, ose sa shpejt pas kësaj vendet do të fillojnë të heqin kufizimet e udhëtimit.

Ajo që dimë është se udhëtimet do të jenë krejtësisht të ndryshme.

Linjat ajrore, aeroportet, linjat e lundrimit dhe hotelet do të duhet të zhvillojnë dhe t’u përmbahen udhëzimeve të reja në lidhje me distancën shoqërore, pastrimin dhe shërbimin e ushqimit.

Transparenca, e cila nuk ka qenë paraqitja më e fortë e industrisë – mendoni politikat joefektive të sigurimit të udhëtimit dhe rregullat e fshehta të mbrojtjes së pasagjerëve – do të bëhet thelbësore. Dhe kompanitë do të duhet të ndryshojnë çmimet për të akomoduar më pak udhëtarë në të njëjtën kohë, gjë që mund t’i bëjë pushimet tuaja verore një propozim të kushtueshëm.

Shikoni tek më të pasurit për të vendosur vemëndjen te udhëtimet jo-thelbësore. Ata mund të anashkalojnë disa rregulla të pandemisë, qoftë përmes aviacionit privat ose blerjen e hotelit, që përjashtojnë nevojën për hapësirë ​​të përbashkët.

Zgjidhjet që paratë e tyre mund të blejnë mund të rezultojnë të shkallëzueshme dhe kërkesat e tyre mund të pasqyrojnë ndjenjën e gjerë të konsumatorit, megjithëse edhe më të pasurit do të kufizohen në udhëtimet e brendshme për të ardhmen e parashikueshme.

Derisa kjo të ndryshojë, ne mund të ëndërrojmë të gjithë.

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit, thjesht planifikimi i një udhëtimi në të ardhmen mund të ndezë një gëzim të pamasë. Dhe futja në një hapësirë ​​aventureske të kokës mund të na kujtojë fuqinë e udhëtimit – jo vetëm për të gjeneruar miliarda dollarë çdo ditë, por edhe për të mbështetur bizneset tona të lagjes, për të krijuar lidhje ndërkulturore dhe për të na sjellë më pranë atyre që duam.

Humbjet për shkak të pandemisë

3.3 trilionë dollarë, priten humbjet në industrinë e udhëtimeve. Kjo nëse rënia e udhëtimeve ndërkombëtare për kohë të lirë vazhdon deri në mars të vitit 2021.

648 mijë e 42 do të jetë numri mesatar ditor i udhëtarëve të kontrolluar në aeroportet e SHBAsë, nga 1 deri më 27 korrik, 2020, me 75% më pak se një vit më parë.

86% e njerëzve që do të vononin udhëtimin ajror, edhe pasi u përcaktua që coronavirusi të përmbahej në një shkallë të gjerë.

Pse udhëtimet kanë rëndësi?

Tronditja që vjen nga industria e udhëtimeve, e cila zakonisht përbën 10% të ekonomisë globale, mund të valojë në cepat më të largëta të botës.

Çdo udhëtim që një person bën, krijon një efekt domino të konsumit duke i drejtuar paratë drejt linjave ajrore, hotelierëve, restorantëve, shoferëve të taksive, artizanëve, udhëzuesve të turneve dhe dyqanxhinjve.

Në përgjithësi, industria e turizmit punëson 300 milionë njerëz. Sidomos në vendet në zhvillim, këto punë mund të paraqesin rrugë për të dalë nga varfëria dhe mundësi për ruajtjen e kulturës.

Pandemia ka vënë në rrezik një të tretën e të gjitha vendeve të punës në turizëm, dhe linjat ajrore në të gjithë botën kanë thënë se u duhen 200 miliardë dollarë shpëtim.

Edhe pse vendet kanë filluar të heqin urdhërat e strehimit në vend dhe të rihapin me kujdes turizmin për vizitorët vendas (dhe nganjëherë rajonalë), industria prej 1.7 trilionë dollarësh parashikon humbje vjetore deri në 80%, sipas një raporti të korrikut nga Konferenca e Kombeve të Bashkuara mbi tregtinë dhe zhvillimin.

Mbështetja te turistët

Sipas të dhënave nga Këshilli Botëror i Udhëtimeve dhe Turizmit, çdo rritje prej 1% e mbërritjeve ndërkombëtare do të shtojë 7.23 miliardë dollarë në prodhimin e brendshëm bruto të botës.

Çdo përmirësim në këtë sektor do të ishte i madh.

Lëvizja e kësaj është provuar praktikisht e pamundur, megjithëse frika nga një valë e dytë virale kërcënon të zbërthejë përparimin e bërë në pothuajse çdo kontinent.

Me botën akoma të fshehur, çfarë mund të bëjnë njerëzit e bashkëpunuar për të lehtësuar kaltërsinë e karantinës dhe për të ringjallur këtë sektor vendimtar të ekonomisë?

Dhe si po zhvillohet industria e udhëtimeve për të qetësuar shqetësimet e vërteta të vizitorëve që kanë fobi aeroplanët dhe mikrobet?

Këto janë pyetje që na prekin të gjithë, pavarësisht nëse jemi duke u munduar që të kthehemi në punë apo thjesht për të vazhduar punën.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore