Lajme

Diplomatët kryesorë të GCC takohen në Doha


Ministrat e Jashtëm të vendeve të Gjirit janë mbledhur në Doha përpara një samiti të GCC të planifikuar për të martën me krizën në rritje në Gaza që pritet të jetë në krye të agjendës.

Takimi vjen tre javë pasi liderët nga bota arabe dhe myslimane u takuan në Arabinë Saudite, ku ata lëshuan një deklaratë të përbashkët duke bërë thirrje për një fund të menjëhershëm të luftës në Gaza.

Por këtë herë njerëzit në botën arabe presin që ata të mbajnë një qëndrim më të fortë, thotë Hashem Ahelbarra i Al Jazeera.

“Ata janë nën presion në rritje popullore për të treguar se do të jenë më agresivë kur bëhet fjalë për një deklaratë për Gazën”, tha Ahelbarra ndërsa raportonte nga Doha.

“Njerëzit janë shumë të shqetësuar dhe të zemëruar me liderët e tyre, duke thënë se nuk kanë bërë mjaftueshëm për të parandaluar që kjo të ndodhë dhe gjithashtu ekziston një ndjenjë se liderët arabë kanë dështuar palestinezët,” shtoi ai.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com

Lajmet kryesore