Shqipëria

Covid-19/ Norvegjia heq nga lista e purpurt edhe Shqipërinë


Bosnja dhe Hercegovina, Shqipëria, Moldavia dhe Kanadaja janë hequr nga lista e purpurt e Norvegjisë, pasi autoritetet e kësaj të fundit vlerësuan se këto vende kohët e fundit raportuan një numër të lartë të infeksioneve COVID-19, bazuar në të dhënat e siguruara nga Instituti Norvegjez i Shëndetit Publik (IKSHP).

Sipas vlerësimit javor të rrezikut, të publikuar në faqen zyrtare të Ministrisë Norvegjeze të Shëndetësisë, vendet që mbeten në listën e purpurt janë Australia, Zelanda e Re, Arabia Saudite, Singapori dhe Tajvani.

Udhëtarët nga këto vende nuk lejohen të hyjnë në Norvegji, pa iu nënshtruar karantinës nëse nuk janë gjyshër dhe të dashur të qytetarëve norvegjezë.

Për kategorinë e të dashurve dhe të dashurave, udhëtarët duhet të sigurojnë një dokument pëlqimi nga partneri i tyre, duke konfirmuar se ata janë takuar për më shumë se gjashtë muaj.

Udhëtimi në Norvegji: Rregullat dhe kufizimet aktuale

Sidoqoftë, autoritetet në Norvegji theksuan më parë se udhëtarët e vaksinuar plotësisht dhe ata që janë shëruar nga Coronavirus nuk u kërkohet të ndjekin kërkesat e karantinës ose masat e tjera parandaluese të vendosura për të ndaluar përhapjen e virusit.

Më parë, Norvegjia rivendosi ndalimin e hyrjes për kosovarët, ukrainasit dhe maqedonasit e veriut, pasi vendet u hoqën nga lista e purpurt, për shkak të rritjes së shkallës së infeksionit me Coronavirus.

“Në të njëjtën kohë, Maqedonia e Veriut, Turqia dhe Ukraina kanë rënë dakord të pranojnë certifikatën digjitale COVID-19 të BE-së për udhëtime nga BE në vendet e tyre. Pjesëmarrja e tyre në certifikatën digjitale të COVID-it të BE-së do të lehtësojë kështu udhëtimin e sigurt nga jashtë BE-së”, vuri në dukje Komisioni i BE -së në një njoftim për shtyp.

Pasaporta Digjitale e Vaksinimit COVID-19 e BE-së është një dokument i lëshuar për ata që janë vaksinuar plotësisht kundër virusit, të shëruar ose të testuar negativisht për virusin kohët e fundit.

Nga ana tjetër, qeveria norvegjeze kohët e fundit ka njoftuar se njeh certifikatat COVID-19 të lëshuara nga Irlanda Veriore, të përdorura për udhëtime.

Sipas një njoftimi për shtyp të lëshuar nga Ministria Norvegjeze e Shëndetit dhe Shërbimeve të Kujdesit, udhëtarët nga Irlanda Veriore, që kanë marrë vaksinat e autorizuara nga Agjencia Evropiane e Mjekimeve (EMA) – AstraZeneca, Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson, tani do të lejohet të udhëtojë lirshëm në Norvegji.

Meqenëse vaksina të ndryshme njihen në të gjithë botën, VisaGuide.World ka krijuar një mjet të caktuar për të treguar nëse një lloj vaksine pranohet në vendin që ndodhen njerëzit ose në vendin e destinacionit.

Të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetit zbulojnë se asnjë vdekje e lidhur me Coronavirus nuk është raportuar në Norvegji në 24 orët e fundit, por 609 persona janë testuar pozitivë për virusin.

Që kur filloi pandemia, 811 persona në Norvegji kanë humbur jetën për shkak të virusit dhe 146 mijë e 369 janë infektuar.

Vendi po zbaton një fushatë të fortë vaksinimi, me 86.3 për qind të popullsisë së tij të vaksinuar me dozën e parë të vaksinës, ndërsa 48.6 për qind është imunizuar plotësisht nga virusi.

 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore