Lajme

Çfarë është Grupi Wagner? Njësia ushtarake ruse ‘brutale’ në Ukrainë


Më shumë se një vit pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia, SHBA-të po fokusohen gjithnjë e më shumë në denoncimin e asaj që e quan një grup paraushtarak “brutal” që ndihmon forcat ruse atje.

Dhe tani bota po vëzhgon nga afër Grupin Wagner pasi udhëheqësi i tij kërcënoi një rebelim kundër udhëheqjes ruse për trajtimin e luftës dhe akuzoi aleatët për granatimin e trupave të tij.

Grupi Wagner është një organizatë ushtarake private e drejtuar nga një aleat i liderit rus Vladimir Putin me dhjetëra mijëra luftëtarë, sipas zyrtarëve amerikanë, dhe ka operuar gjithashtu në Siri dhe në vende të ndryshme afrikane.

Në fillim të këtij viti, SHBA-të e etiketuan grupin një “organizatë të rëndësishme kriminale transnacionale” dhe vendosën sanksione të reja, ndërsa vëzhguesit e të drejtave të njeriut këtë javë thanë se dyshonin se luftëtarët e Wagner ishin të lidhur me vrasjen masive të njerëzve në Mali vitin e kaluar.

Raportet e qeverisë, deklaratat nga zyrtarët amerikanë dhe njohuritë nga ekspertët, si dhe burime të tjera, hedhin dritë mbi historinë dhe qëllimet e grupit Wagner, keqbërjet e supozuara të tij dhe rëndësinë e tij për Rusinë – në Ukrainë dhe gjetkë në botë.

Si është i përfshirë Grupi Wagner në pushtimin rus të Ukrainës?

Sipas Catrina Doxsee, një eksperte për Grupin Wagner nga Qendra jofitimprurëse për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, Wagner u përfshi për herë të parë në konfliktin ukrainas-rus në vitin 2014, kur Rusia aneksoi ilegalisht Gadishullin e Krimesë.

Sot numëron rreth 50 mijë luftëtarë nga Grupi Wagner në Ukrainë, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë John Kirby muajin e kaluar.

Rreth 40 mijë nga luftëtarët besohet të jenë të dënuar, sipas Doxsee, gjë që mund të çojë në më shumë akuza për shkelje të të drejtave të njeriut.

Një video që qarkullon në internet duket se tregon udhëheqësin e grupit, biznesmenin Yevgeny Prigozhin, duke u kërkuar të burgosurve të bashkohen me grupin Wagner.

“Ju keni individë që janë më pak me përvojë, më pak të trajnuar dhe që mbahen në linjë në një mënyrë shumë më pak efikase nga komandantët e tyre”, tha Doxsee.

Në shtator, një zyrtar i lartë i mbrojtjes i SHBA-ve minimizoi suksesin e Wagner-it në rekrutimin e të burgosurve, me disa kriminelë që refuzuan të bashkohen duke pasur parasysh suksesin e Ukrainës në kundërsulmin e saj.

Luftëtarë të tjerë të Wagner thuhet se janë tërhequr për arsye financiare.

Imazhet e fundit satelitore tregojnë një vend varrimi në rritje të Wagner, duke ilustruar shanset e zymta për luftëtarët e dënuar në vijat e frontit.

Një tjetër video e fundit nga media ruse RIA Novosti tregoi Prigozhin – i cili më parë pretendonte se nuk kishte asnjë rol me grupin, një pozicion që ai e ka ndryshuar që atëherë – duke vizituar varrezat.

Kirby u tha gazetarëve në dhjetor se Wagner ka marrë armë që ka blerë nga Koreja e Veriut për t’u përdorur në Ukrainë.

Pavarësisht asaj që Shtetet e Bashkuara thonë se është prania e konsiderueshme e Grupit Wagner në Ukrainë, mercenarë të tillë janë teknikisht të paligjshëm sipas ligjit rus dhe Kremlini ka shmangur prej kohësh diskutimin e përdorimit të luftëtarëve të kontraktuar.

Doxsee tha se ndalimi i supozuar i Rusisë për kompanitë private ushtarake (PMC) si Grupi Wagner i lejon qeverisë një distancë të nevojshme nga operacionet e saj.

“Teknikisht, të gjithë ata veprojnë në kundërshtim me ligjin rus duke marrë pjesë edhe në aktivitetet e PMC-së, dhe në fund të fundit në mendjen e qeverisë ruse ato kanë më shumë shpenzime”, tha Doxsee.

Ajo tha se Kremlini ka të ngjarë të përdorë statusin e paligjshëm të grupit: nëse Wagner kthehet, qeveria ka aftësinë e plotë për t’i ndëshkuar ata.

Vende të tjera, përfshirë SHBA-të, mbështeten shumë te kontraktorët për disa detyra ushtarake, nga logjistika te trajnimi.

Kush është në krye të Grupit Wagner?

Dmitry Utkin, një ish oficer rus dhe financieri Yevgeny Prigozhin themeluan grupin Wagner, i cili u shfaq rreth vitit 2014, drejt fillimit të konfliktit Ukrainë-Rusi në Gadishullin e Krimesë, sipas raporteve të publikuara nga Qendra e Luftimit të Terrorizmit në West Point.

Emri i grupit thuhet se vjen nga një pseudonim i Utkin – ose është një referencë për kompozitorin Richard Wagner, të dashur nga Hitleri.

Prigozhin njihet në Perëndim me pseudonimin “kuzhinieri i Putinit”, për shkak të mënyrës sesi ai dhe presidenti rus u takuan dekada më parë, kur Prigozhin ishte sipërmarrës restoranti.

Raportet në Qendrën e Luftimit të Terrorizmit kanë vënë në dukje gjithashtu disa mosmarrëveshje mbi operacionet e Wagner-it, me disa që argumentojnë se është më pak një entitet biznesi formal (si kontraktorët ushtarakë amerikanë) dhe më shumë një lëvizje.

Prigozhin mohoi përfshirjen në grup deri në fund të vitit të kaluar, kur ai konfirmoi rolin e tij, sipas Associated Press.

Që atëherë ai ka folur vazhdimisht për të, raportoi CNN muajin e kaluar, duke e hedhur përpjekjen shumë më ndryshe nga vlerësimi amerikan se është kriminale.

“Fakti që Prigozhin ka qenë kaq i hapur që nga vjeshta e vitit 2022 për lidhjen e tij me Wagnerin tregon vërtet se ai ndihet jashtëzakonisht i sigurt dhe garant në pozicionin e tij aktual në pushtetin e tij politik dhe në besimin e Putinit”, tha Doxsee.

Në vitin 2018, prokurorët amerikanë akuzuan Prigozhin për rolin e tij të dyshuar në financimin e Agjencisë së Kërkimeve në Internet (IRA), të cilën SHBA-të e përshkruan si një “fermë përqeshjesh” ruse që kërkonte të përdorte fushata dixhitale për të rritur tensionet politike dhe sociale në SHBA.

Departamenti i Drejtësisë akuzoi IRA-n për komplot për të “mashtruar Shtetet e Bashkuara… me qëllim të ndërhyrjes në proceset politike dhe zgjedhore të SHBA-ve, përfshirë zgjedhjet presidenciale të vitit 2016”.

Ankesa përshkruante taktika të tilla si paraqitja si qytetarë amerikanë dhe krijimi i personave të rremë në internet.

Një zëdhënës i Kremlinit në atë kohë tha se rasti ishte “absolutisht i pabazuar”.

Vitin e kaluar, Prigozhin tha në mediat sociale se “ne kemi ndërhyrë [në zgjedhje], po ndërhyjmë dhe do të ndërhyjmë”, raportoi AP.

Kërcënimi rebelues i Wagner-it

Të premten në mbrëmje, Prigozhin dërgoi një mesazh audio duke kërcënuar një rebelim të armatosur kundër udhëheqjes ushtarake të Rusisë, pasi e akuzoi atë për bombardim të qëllimshëm të forcave të tij.

Ai pretendoi se forcat e tij tani do të ndëshkonin ministrin rus të mbrojtjes dhe shefin e shtabit të përgjithshëm, duke u thënë njësive të tjera të tërhiqeshin dhe të mos bënin rezistencë.

“Jemi 25 mijë veta dhe po vijmë t’i zgjidhim gjërat… Ata që duan të bashkohen me ne, është koha të mbarojmë me këtë rrëmujë”, tha Prigozhin.

Prigozhin publikoi një video të premten që tregonte një grup të copëtuar pemësh dhe një llogore të djegur, duke pretenduar se ishte një kamp Wagner i granatuar nga trupat ruse dhe duke pretenduar se shumë trupa Wagner u vranë.

Videoja nuk tregon asnjë trup.

Ministria ruse e mbrojtjes e ka denoncuar tashmë videon, duke e quajtur atë një “provokim informacioni”.

FSB-ja e Rusisë hapi një çështje penale kundër Prigozhin dhe e akuzoi atë për thirrje për një kryengritje të armatosur.

Prigozhin ka mohuar se ky është një “grusht shteti ushtarak” duke e quajtur atë një “marshim për drejtësi”.

“Ata neglizhojnë jetën e ushtarëve, harruan fjalën ‘drejtësi’ dhe ne do ta kthejmë”, tha Prigozhin në video.

Udhëheqësi i Wagner postoi një video më herët gjatë ditës duke pretenduar se arsyetimet e Kremlinit për pushtimin e tij në Ukrainë bazohen në gënjeshtra.

Roli i Wagner-it në vendet e tjera

Përtej Ukrainës, Grupi Wagner ka qenë aktiv në disa vende afrikane dhe të Lindjes së Mesme, ku ka marrë pjesë në konflikte rajonale, ka shfrytëzuar burimet dhe ka përhapur ndikimin e Rusisë, sipas raporteve të publikuara nga Qendra e Luftimit të Terrorizmit në West Point.

Doxsee tha se shfrytëzimi i burimeve natyrore të kombeve të cenueshme ndihmon grupin të merret me ndëshkimet financiare si sanksionet amerikane.

“Aftësia e Wagner-it për të nxjerrë ar dhe për ta kontrabanduar atë jashtë vendit në fakt i ka lejuar Wagner-it dhe oligarkëve si Prigozhin dhe të tjerë në Moskë të zbusin goditjen e disa prej sanksioneve perëndimore”, tha Doxsee.

Një deklaratë e vitit 2020 nga Departamenti Amerikan i Mbrojtjes tha se kishte prova se grupi Wagner shkeli një embargo të armëve të OKB-së dhe “vendoste mina tokësore dhe pajisje shpërthyese të improvizuara në zonat civile në dhe rreth Tripolit, Liban, pa marrë parasysh sigurinë e civilëve”.

Grupi Wagner gjithashtu zhvendosi trupa në Siri në vitin 2015 për të mbështetur regjimin e Asadit gjatë luftës civile në Siri, sipas Qendrës për Luftimin e Terrorizmit në West Point.

Në vitin 2021, Federata Ndërkombëtare për të Drejtat e Njeriut dhe të tjerët ndihmuan në ngritjen e padisë kundër luftëtarëve të grupit Wagner, duke pretenduar se ata ishin përgjegjës për një “vrasje të kryer me mizori ekstreme” pasi një burrë sirian u vra në 2017.

Ka pasur akuza shtesë nga organizatat joqeveritare për shkelje të të drejtave të njeriut në Mali, ku forcat qeveritare kanë punuar me luftëtarët e Wagner, thonë avokatët.

Vende të tjera me një histori të vendosjeve të Grupit Wagner përfshijnë Mozambikun dhe Madagaskarin.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore