Lajme

Çfarë do të thotë humbja e Sanna Marin për Finlandën dhe Evropën?


Rezulton se të qenit kryeministrja më popullore finlandeze në kujtesën jashtë Finlandës nuk të ndihmon të fitosh zgjedhjet brenda vendit.

Social Demokratët e kryeministres Sanna Marin dolën të tretët në zgjedhjet e përgjithshme të djeshme, duke marrë 43 vende në parlamentin prej 200 anëtarësh.

Kjo është pesë vende më pak se partia kryesore konservatore e Koalicionit Kombëtar (NCP) dhe tre më pak se finlandezët populistë kundër imigracionit.

Partitë e tjera në koalicionin e saj qeverisës u rrëzuan.

Humbja e 37-vjeçares Marin ndoshta do të befasojë shumë lexues që nuk e ndjekin nga afër politikën finlandeze.

Ndërsa ajo, një nga lideret më të reja në botë nderohet ndërkombëtarisht për pikëpamjet e saj progresive, mbështetjen e plotë për Ukrainën dhe fushatën e suksesshme për anëtarësimin e Finlandës në NATO, ajo përfundimisht u zhbë nga trajtimi i saj i ekonomisë së vendit.

Ndërsa plani i saj ishte të vazhdonte të investonte në rritje, kundërshtarët e saj të djathtë u zotuan të shkurtonin shpenzimet e qeverisë.

Finlandezët votuan duke pasur parasysh borxhin e fryrë kombëtar.

“Ne duhet të rregullojmë ekonominë tonë”, tha mbrëmë kreu i NCP dhe pasardhësi më i mundshëm i Marin, Petteri Orpo.

“Ne jemi një alternativë e qartë për qeverinë e majtë”.

Humbja e Marin ka jehonë të ndryshimit të Suedisë vitin e kaluar nga socialdemokratët te konservatorët, pasi nervozizmi mbi ekonominë i mposhti çështjet e tjera në kutinë e votimit.

Kjo mund të jetë edhe një mësim për liderët e tjerë evropianë, pasi inflacioni i kontinentit shqetëson votuesit.

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, ndjek kundërshtarët e tij konservatorë përpara zgjedhjeve këtë dimër dhe kostoja e jetesës është një temë kryesore në fushatën për zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme të Polonisë.

Por edhe nëse Marin duket se do të humbasë vendin e saj në tryezën e samitit të Këshillit Evropian, nuk është krejtësisht e pamundur që ajo të mbetet në qeveri.

Orpos do t’i jepet shansi i parë për të formuar një shumicë parlamentare dhe ka thënë se është i hapur ndaj partnerëve të ndryshëm të koalicionit, duke përfshirë SDP-në e Marin dhe finlandezët.

Dje, Mali i Zi, vendi kandidat për në BE, gjithashtu u largua nga lideri i tij socialist për një kohë të gjatë Milo Gjukanoviç, duke zgjedhur si president centristin e ri Jakov Milatoviç me një diferencë të madhe.

Kjo, thonë analistët, është një pararojë për zgjedhjet parlamentare të vendit në qershor.

Dhe në lindje, në Bullgari, sondazhet brenda natës sugjeruan një rezultat thikë midis qendrës “Ne Vazhdojmë Ndryshimin” dhe partisë së qendrës së djathtë “Gerb”, në zgjedhjet e pesta parlamentare në dy vjet.

Rezultatet fillestare priten sot.

Marrë nga “Financial Times”, përshtatur për Albanian Post 

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore