Lajme

Britania dhe Franca theksojnë rëndësinë e dërgimit të ndihmës në Gaza


Kryeministri britanik Rishi Sunak dhe presidenti francez Emmanuel Macron shprehën shqetësimin e tyre për marrjen e ndihmës në Gaza në një telefonatë të dielën, sipas një leximi nga Downing Street.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia britanike “Reuters”.

“Udhëheqësit theksuan rëndësinë e marrjes së mbështetjes urgjente humanitare në Gaza. Ata ranë dakord të punojnë së bashku në përpjekjet për të marrë ushqim, karburant, ujë dhe ilaçe thelbësore për ata që kanë nevojë dhe për të nxjerrë shtetasit e huaj jashtë”, u shpreh një zëdhënës i Sunak.

Dy liderët evropianë theksuan gjithashtu “shqetësimin e tyre të përbashkët për rrezikun e përshkallëzimit në rajonin më të gjerë, veçanërisht në Bregun Perëndimor”.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore