Film

Brenda luftës së Wendy Williams për t’i dhënë fund kujdestarisë


Shkrimtarja dhe personazhi i famshëm amerikan, Wendy Williams po punon për të rimarrë kontrollin mbi të ardhmen e saj.

Që nga maji i vitit 2022, ish-prezantuesja e “Wendy Williams Show”, 59 vjeçe, ka jetuar nën një kujdestari ligjore që mbikëqyr financat dhe shëndetin e saj.

Dhe për 10 muajt e fundit, ajo ka qenë në një strukturë të panjohur për të trajtuar çështjet njohëse, shkruan People, transmeton AlbanianPost.

Familja e Williams thotë se kujdestari i saj ligjor i caktuar nga gjykata (identiteti i të cilit mbetet privat) është i vetmi person që aktualisht ka akses të papenguar tek ajo. Ata thonë se ajo mund t’i telefonojë, por nuk mund ta thërrasin vetë.

“Si erdhi puna që nga kjo teze ose motër që ne e duam dhe është e shëndetshme për një minutë kompetencat kalojnë tek ky person që është brenda dhe jashtë spitalit?”, motra e Williams, Wanda Finnie, pyet në kopertinën e kësaj jave të People.

“Si është ai sistem më i mirë se sistemi që mund të vendoste familja? Nuk e di. Unë e di që ky sistem është i prishur. Shpresoj që në një moment , Wendy bëhet mjaft e fortë ku mund të flasë në emrin e saj”, shton Finnie.

Williams – e cila ka luftuar me alkoolizmin dhe problemet shëndetësore, duke përfshirë sëmundjen e Graves (një çrregullim autoimun që mund të shkaktojë fryrje të syve) dhe limfedemën (një gjendje që shkakton ënjtje në këmbët e saj) – u fut nën kujdestari ligjore muaj pasi Wells Fargo ngriu llogaritë e saj në vitin 2022.

Vendimi për ngrirjen e llogarive u mor pasi këshilltari financiar i Williams në atë kohë pretendoi se ajo ishte me “mendje jo të shëndoshë”, sipas dosjeve gjyqësore.

Në janar të vitit 2022, Wells Fargo kërkoi me sukses një gjykatë të Nju Jorkut që Williams të vihej nën një kujdestari të përkohshme financiare, siç thuhet për shkak se ajo ishte në rrezik të shfrytëzimit financiar për shkak të çështjeve njohëse.

Djali 23-vjeç i Williams, Kevin Hunter Jr., të cilin ajo e ndan me ish-bashkëshortin Kevin Hunter, u vu nën vëzhgim për shpenzimet e tij, por ai e mohon me forcë që e ka shfrytëzuar atë në dokumentarin e ardhshëm “Lifetime Where Is Wendy Williams?”.

“Unë kurrë nuk kam marrë para pa pëlqimin e saj”, thotë ai.

Kur kujdestari u emërua mbi Williams në maj të vitit 2022, familja e saj thotë se ata u mbajtën në errësirë se pse gjykata mori vendimin. Janë vulosur edhe shkresat e gjykatës.

“Gjithçka që di është se Wendy dhe ekipi i saj hynë në sallën e gjyqit në një mënyrë, dhe ata u larguan dhe familja është plotësisht e përjashtuar”, thotë Wanda, 65 vjeçe.

Një muaj pasi u emërua kujdestari, Williams u kap nga kamerat e humbura në një dyqan të Louis Vuitton, e dehur.

“Unë mendoj se filmi është një ilustrim i mrekullueshëm i asaj se si dukej, në këtë rast të veçantë, jeta për dikë që ishte nën kujdestari”, thotë producenti ekzekutiv, Mark Ford.

Ndërsa Ford thotë se ekuipazhi i dokumentarit u përpoq të merrte kujdestarin që të fliste me ta, ata “kishin dështuar në çdo herë” që ata i ishin afruar kontaktit.

“Pra, ne nuk ishim në gjendje të bënim vërtet pyetjet që do të donim t’i kishim bërë, si, ‘Çfarë po ndodh këtu në baza ditore? Dhe pse nuk ka ushqim në apartamentin e Wendy, për shembull?’ Gjëra të thjeshta që ne ishim në gjendje t’i shihnim vetëm sepse ishim atje kaq shpesh”, thotë Ford.

Producentët ndaluan xhirimet e dokumentarit në prill të vitit 2023 pasi gjetën Williams në apartamentin e saj me sytë e saj të kthyer në kokë dhe punuan me Selby për të nxitur kujdestarin që të kërkonte ndihmën e Williams.

“Kujdestari erdhi dhe iu përgjigj lutjeve tona për ta çuar atë në një vend më të sigurt”, tha Ford.

Pas rasteve të profilit të lartë si Britney Spears, sistemet e kujdestarëve ligjorë dhe të ruajtjes në SHBA po rishqyrtohen.

Një projekt-ligj i Asamblesë së Shtetit të Nju Jorkut u propozua në vitin 2022 për të përshpejtuar procesin e dëgjimit kur një apel paraqitet në një kujdestari.

Familja e Williams aktualisht nuk po e kundërshton çështjen e saj.

Shkarkimi dhe publikimi i teksteve nga Albanian Post nuk lejohet pa përmendur burimin. Faleminderit për respektimin e etikës së profesionit të gazetarit.

/Albanianpost.com


Lajmet kryesore